Létrehozva: 2022.07.23.

Mennyire bonyolult most egy közműátírás?

Legyen szó akár bérbeadásról, ingatlanvásárlásról vagy öröklésről, szembe találhatjuk magunkat ezzel a feladattal. Erre számítsunk a teendőket tekintve.

Szerző MZ/X

A közműátírás régen egy hosszú időt igénylő, macerás dolog volt. Ma már néhány óra alatt túl lehet rajta lenni, de ehhez nem árt néhány dologgal előre tisztában lenni. Ezekre figyeljünk közműátírás előtt és közben!

Mikor kell átíratni a közműveket?

Például ha az ingatlan a tulajdonunkba kerül, adásvétel, ajándékozás vagy öröklés esetén, illetve akkor, ha azt szeretnék, hogy az albérlőnk nevére kerüljenek a mérőórák. A legtöbb esetben 15 napon belül be kell jelentenünk a tulajdonosváltozást, a vízszolgáltatóknál 30 nap a türelmi idő, az előző tulajdonos halála esetén pedig 180 napunk van-hívja fel a figyelmet a D.A.S. jogvédelmi biztosító.

London,,Uk,,April,1st,2022:,Taking,A,Meter,Reading,,Jotting
Fotó: Shutterstock

Mi a helyzet több tulajdonos esetén? 

Ha közös tulajdonba kerül egy ingatlan, akkor a közművek az egyik tulajdonos nevére kerülnek, de a karbantartás, annak költségei, a műszaki feltételek teljesítésének kötelessége, a kárelhárítás, kárveszély viselése minden tulajdonost egyaránt terhel.

Mit tegyünk az átírás előtt?

Amire feltétlenül szükségünk lesz, az egy birtokbaadási jegyzőkönyv, amelyen rajta szerepel az előző tulajdonos aláírása, és két tanú is. Ilyen jegyzőkönyv mintát bármikor letölthetünk az internetről. Ezen rajta vannak az ingatlan adatai, az átadás időpontja és a mérőórák állása is. Szükségünk lesz még az előző tulajdonos nyilatkozatára, amiben a közművekre vonatkozó tulajdonjogáról lemond, és hozzájárul a mi tulajdonjogunk bejegyzéséhez-írja D.A.S.

Fotó: Oláh Tibor

Mi az átírás menete?

Elektronikusan és személyesen is intézhetjük. Az elektronikushoz ügyfélkapu regisztrációra. Az átírás menete pedig a következő:

  • Óraállások rögzítése a birtokba adási jegyzőkönyvben.
  • A közműváltási bejelentő lapok kitöltése, aláírása.
  • A bejelentő lap és a szükséges dokumentumok benyújtása online vagy személyesen.
  • Végszámla az előző tulajdonosnak.
  • Tartozások rendezése.
  • Az új tulajdonos nevére szóló közüzemi szerződés megkötése.

Amit ezen kívül még nem árt tudni, hogy a korábbi gyakorlattal ellentétben a tulajdoni lapot és az adásvételi szerződést az elektronikus bejelentés során már nem kérik el, de bármikor felszólíthatnak minket arra, hogy igazoljuk a tulajdonjogunkat.

Az online lehetőségről

Az e-bejelentőn a megváltozott adatok bejelentése néhány kattintással, egyetlen online felületen intézhető, vagyis nem szükséges külön-külön felkeresni a közműcégeket, ezt az e-bejelentő elvégzi helyettünk. Az oldal használata díjmentes.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek