kulcsár edina
A háziállatok közül leginkább a kutyát fenyegeti a hőguta veszélye, főleg, ha sötét színű a bundája. A következő óvintézkedésekkel egy ilyen helyzet elkerülhető.
Nemcsak az emberekre, hanem az állatokra is nagy veszélyt jelent a tűző nap. Ha ezeket a jeleket vesszük észre egy kutyán, azonnal cselekednünk kell, méghozzá a következőket.
30 Celsius fok fölötti hőmérséklet következtében a kutyák gyakran kapnak hőgutát. Ilyenkor az állatok belső hőmérséklete meghaladja a 41 Celsius fokot, a normális egyébként 38-39 fok lenne. A testhőemelkedés tüdőödémához, valamint a szívizomzat és a központi idegrendszer károsodásához vezet-olvasható a szabadadagazdi.hu-n. Ez súlyos esetben az állat halálát is okozhatja.
A hőség hatására először az állatok ijedt tekintetűek lesznek, később izgatottak, nyálzanak, esetleg hánynak, végül tudatvesztés és ájulás is bekövetkezhet.
Ha a fenti tünetek jelentkeznek, az állatot feltétlen árnyékba kell vinni és lehűteni. A hőártalmat elszenvedő kutyát vigyük árnyékba vagy egy 18-20 fokos helyiségbe és fektessük le, majd törölgessük meg nedves ronggyal. Csak ezután adjunk neki inni. Ha nem akar inni, ne erőltessük, ne locsoljuk a szájába, mert félrenyelheti. Fontos, hogy a kutyát tilos gyorsan lehűteni jeges vízzel vagy a csap alá állítva, mert a szervezetét sokkhatás éri, megállhat a szíve és többet ártunk, mint használunk. Ha magatehetetlennek látszik, bágyadt, vagy koordinációs problémái vannak, esetleg elvesztett az eszméletét is, csavarjuk vizes törülközőbe, és vigyük mielőbb állatorvoshoz, aki a sokktalanítás után vízhajtót, keringésjavítót, esetleg infúziót ad a kutyának.