kulcsár edina
Az tény, hogy kényelmesebb egy elektromos fogkefével fogat mosni, a hagyományos fogkefe viszont olcsóbb. A kérdés az, hogy melyik a hatékonyabb?
A legmodernebb elektromos fogkefék olyan extrákkal vannak felszerelve, mint az időzítő vagy a nyomásérzékelő. Figyelmeztetnek, ha lejár a fogmosási idő vagy ha túlságosan nagy nyomóerővel mossuk a fogunk, ezzel megelőzve, hogy kárt tegyünk az ínyünkben vagy a fogainkban. De vajon azon túl, hogy elvégzik helyettük a munka java részét, nyújtanak-e többet pusztán kényelmi eszköznél?
Míg egy hagyományos fogkefét akár pár száz forintért is beszerezhetünk, egy elektromos fogkeféért legalább 8.500 Ft-ot kell fizessünk. Ha pedig valaki felső kategóriás terméket szeretne, közel 100.000 Ft-ot kell kiadnia. Ennyi pénzért például összeköthetjük a telefonunkat a fogkefénkkel, így a fogmosási szokásainkat követve tanácsokat is kaphatunk a hatékonyabb fogmosási technika kialakítására. A kérdés-amire a Tudatos Vásárlók Egyesülete (TVE) kereste meg a válasz-, hogy ezért cserébe tisztább fogakat is kapunk-e?
Egy brit nemzetközi jótékonysági szervezet által készített kutatás során az elektromos fogkefék a lepedék eltávolítása terén jobb eredményeket értek el, mint a hagyományos társaik. Azt is tapasztalták, hogy az elektromos fogkefét használók esetében 6%-kal csökkent a fogínygyulladás előfordulási gyakorisága az első három hónapban, és 11%-kal a több mint három hónapos használatot követően.
Egyes tanulmányok szerint az elektromos fogkefék nagyobb eséllyel koptatják a dentint, ami közvetlenül a fogzománc alatt található keményszövet. A dentin kopása pedig növeli a fogak érzékenységét és a lyukak kialakulásának esélyét. Más tanulmányok tapasztalatai szerint viszont a valamelyest kopott fogzománcot a hagyományos fogkefék is koptatják. Vagyis tulajdonképpen fogkefetípustól függetlenül nem javasolt túl erősen dörzsölni a fogainkat, mert úgy fennállhat a fogzománc roncsolásának veszélye. Ezt különösen fontos észben tartani, ha elektromos fogkefét használunk.
Az előírásoknak megfelelően 3 havonta le kell cserélni a fogkefénket, elektromos fogkefék esetében pedig a fejet. Az eldobható műanyag fogkefék pedig sok, nehezen lebomló szemetet termelnek. Az elektromos fogkefék esetében ez a mennyiség valamivel kevesebb, mert csak a fogkefe feje szorul rendszeres cserére.
Fogápolási szakemberek szerint mindkettőnek megvan a maga előnye és hátránya, egy dologban azonban egységes az álláspont: ha legalább 2 percig mossuk a fogunkat naponta kétszer, akkor biztosan tettünk valamit a szájhigiéniánk megőrzése érdekében, függetlenül a fogkefétől.