kulcsár edina
Arról nem is beszélve, hogy a divatipar a második legkörnyezetszennyezőbb iparág a világon. Mit tehetünk a saját és a környezet egészsége érdekében?
Az úgynevezett fast fashion (gyors divat) ipar gyorsan és olcsón ontja magából a ruhákat, amik ha nem kellenek senkinek, a tengerben vagy a szeméttelepeken végzik. A munkások gyakran nincsenek kellően megfizetve, a felhasznált anyagok pedig silány minőségűek és vegyszerekkel szennyezettek. Szerencsére létezik alternatíva.
A fast fashion ruhák ugyanis kémiai anyagokkal vannak kezelve. Egy póló előállítása során használt kemikáliák súlya például a póló súlyának akár négyszeresét is kiteheti-írja a Fogyasztói és Betegjogi Érdekvédelmi Szövetség (FÉBÉSZ). Ez több ezer különféle kemikáliát jelent egyetlen ruhadarab esetén. Íme néhány közülük.
A gyapot hagyományos termesztése során számtalan növényvédő szert használnak, ami az elkészített pamutban is képes benne maradni. Ezek a szerek természetesen az emberre nézve is veszélyesek lehetnek. A rovarirtókban található toxinok légzőszervi problémákkal vagy akár daganatos megbetegedésekkel is összefüggésbe hozhatók. Hogy mit tehetünk? Válasszunk bio pamutból készült termékeket.
A szövetekben található egyes színezőanyagok különösen érzékeny bőr esetén bőrszárazságot vagy akár allergiát is okozhatnak.
Ezzel a vegyülettel elsősorban gyűrődésmentes, statikus vagy a szennyeződésekkel szemben ellenállóként hirdetett ruhákban találkozhatunk. Ez a vegyület karcinogén, bőrirritáció és allergiás reakció kiváltására alkalmas, nem csak bőrrel érintkezve, de belélegezve is okozhat káros hatásokat. Például émelygést, torok- és fejfájást vagy akár daganatot is előidézhet. Rossz hír, hogy soha nem lehet kimosni a ruhákból.
Ez a vegyület segít, hogy az egyébként keményebb anyagok is rugalmasak és tartósak legyenek. A phtalátok viszont károsítják a hormonrendszert, kedvezőtlen hatással vannak a termékenységre, továbbá egyes kutatások szerint összefüggésbe hozhatóak az ADHD-val, az asztmával és a cukorbetegséggel is.
A fast fashion ellentéteként jött létre a slow fashion, ami környezetbarát gyártási technológiákat és minőségi alapanyagokat használ, mindezt megfelelő munkakörülmények és átláthatóság mellett. Ha tehetjük, vegyünk ilyen iparágból származó ruhákat -tanácsolja a FÉBÉSZ. Ezen kívül: