kulcsár edina
Rengeteg hagyomány és babona köthető az újévhez. Összegyűjtöttük miben hittek régen és miben hisznek most az emberek az óév búcsúztatásának napján.
Az óév búcsúztatásához számtalan hiedelem kapcsolódik, amiből később hagyomány lett. A legtöbb a bőségről, a jólétről, a szerelemről a szerencséről és a szerencsétlenségről szól. Ezúttal a szerencsés újévvel kecsegtető babonákat, hagyományokat gyűjtöttük össze.
Manapság úgy tartják a babonásabbak, hogy nem szabad nagy értékű tárgyat venni szilveszterkor, mert akkor egész évben kiadások várnak ránk. A szemetet is tilos levinni éjfél előtt, mert azzal a szerencsénket is kidobjuk. Helyette inkább mindenki tartson magánál malacos képet, kabalát, ami bőséget és boldogságot hoz a babona szerint. Az üzletemberek, üzletasszonyok egyenek gyümölcsöt a gyümölcsöző megállapodások reményében, és mindenképp legyen pénztárcájukban egy nagy értékű bankjegy.
A mexikóiak és kubaiak 12 szem szőlőt esznek éjfélkor, Svájcban pedig nem pezsgővel, hanem 12 korsó sör elfogyasztásával garantálják a szerencsés újévet maguknak. A fehéroroszok 12 darab papírra írják fel az újévi jókívánságaikat, amit pontban éjjeli 12 órakor elégetnek. A görögök felhúznak minden órát, a szlovákok pénzt tesznek az asztal alá, a bajorok pedig valamilyen szent tárgyat a paplan alá, hogy az új év békés, boldog és bőséges legyen.