kulcsár edina
Egy felmérés szerint egy olyan sofőr, aki nem ivott elég folyadékot ugyanolyan hibákat vét az úton mint az, amelyik megivott egy üveg bort.
Az orvosok szerint hőségben vezetni nemcsak kellemetlen de veszélyes is lehet, és nem csak azért, mert a megfelelő folyadékpótlás nélkül a szervezet hamar kiszáradhat. Már maga a dehidratáció is rendkívül veszélyes lehet.
Egy felmérés szerint a balesetek bekövetkezésének a valószínűsége az autó belső hőmérsékletével rohamosan nő. 27 fokos belső hőmérsékletnél hat, 32 fok esetén tizenhárom, 37 foknál pedig már harminchárom százalékkal nő a baleset bekövetkezésének a valószínűsége és a száma is. Ez persze csak azokra az autókra vonatkozik, amikben nincs, vagy nem használják a klímát. Éppen ezért is fontos, hogy minimalizáljuk a melegben való vezetés kockázatát. Ennek az egyik legfontosabb eleme az, hogy igyunk elég folyadékot, hogy elkerüljük a kiszáradást.
A dehidratáltság első tünetei az egyszerű szomjúság, a szájszárazság, a semmi mással nem magyarázható fáradtság és a sötét vizelet. Aki ilyeneket észlel magán, mielőbb parkoljon le egy pihenőben, igyon, frissítse fel magát és mozgassa meg a végtagjait. Semmiképpen se induljon tovább addig, amíg nem érzi újra komfortosnak (fittnek) magát-hívja fel a figyelmet a Közlekedéstudományi Intézet (KTI). Súlyosabb a helyzet, ha már a bőrünk is nagyobb területen szárazabb a szokásosnál, és ehhez még fejfájás, szédülés is társul. Ilyenkor addig ne induljunk tovább, amíg a tünetek meg nem szűnnek.
Ha egyáltalán nem izzad valaki a melegben, a pulzusa pedig az egekbe szökött, akkor már nagy a baj. Ilyenkor célszerű azonnal orvoshoz fordulni vagy mentőt hívni.
Azon túl, hogy vezetés közben, melegben, alkohol, cukor és koffeinmentes italt érdemes fogyasztani, nem baj ez a folyadék nem hideg. Azért sem, mert a hideg folyadék azonnal izzadást eredményez a legtöbb embernél, azaz egy pillanatnyi felfrissülés után ugyanolyan, vagy még rosszabb állapotba kerül a szervezet folyadékháztartása, mint addig volt.
Minél nagyobb testtömeggel rendelkezünk, annál több folyadékra van szükségünk. A fáradékonyságon túl éberségünk is csökkenhet a dehidratáltság következtében, ezért ha autóval utazunk, tegyünk a csomagtartóba hosszabb útra elegendő tartalék ivóvizet, és mindig legyen mellettünk is egy-egy palackkal. Ha rövid távokat teszünk meg, kössük a vízivást minden be vagy kiszálláshoz, hosszútávon pedig minden negyedórában igyunk valamennyit.