Létrehozva: 2021.08.10.

Vigyázat! 20 kilós útakadályok rohangálnak az utakon

Ráadásul akkora erővel csapódhatnak az autókba, mintha valójában egy tonnát nyomnának. Az általuk okozott kárt pedig csak a casco téríti meg. Vadveszélyre figyelmeztetnek a szakemberek.

Július végén indult az egész országban gyakori őzek párzási időszaka. Ez az autósok szempontjából azt jelenti, hogy gyakran megjelennek az állatok az utak mentén, vagy az utakon, főképp erdős-bozótos-cserjés területen. Az állatok veszélyérzete, figyelme ilyenkor lecsökken így könnyen kerülhetnek az autók elé. Mire figyeljünk ebben az időszakban?

Javában zajlik az őzek párzási isőszaka
Fotó: shutterstock

Még pár hétig biztos eltart

Az őzek párzási időszaka július második felében kezdődik és augusztus közepéig tart. Egy-egy hidegfront ugyan időlegesen csillapítja az állatokat, mégis ebben az időszakban számítani kell a vadveszéllyel is jelzett útszakaszokon, vagyis bárhol a kiszámíthatatlan haladó, az utakra is kilépő őzekre-olvasható a rendőrség Balesetmegelőzési Bizottságának weboldalán.

Miért kell nagyon figyelni ilyenkor?

Az őzelütések túlnyomó többségében a vadállat sérül meg, a kocsiban csak anyagi kár keletkezik. Ritkán azonban személyi sérülés, halál is előfordul az ilyen baleseteknél.

A megelőzésről

A rendőrség szerint a leginkább ajánlható módszer a figyelem, a fokozott óvatosság -főleg motorral-, és a csökkentett haladási sebesség. Főleg, ha az út mentén, néhány száz méteren belül őzeket látunk. A vadászok tanácsai szerint, ha őzet látunk átszaladni az úton, számíthatunk rá, hogy másik is követi, ezért mindenképp lassítsunk, dudáljunk. Amennyiben az autó elé ugrik, az egyetlen megoldás a vészfékezés. Semmiképp se rántsuk félre a kormányt, ne próbáljuk kikerülni az állatot, mivel ez nagyobb kárt okozó balesetveszélyes helyzethez vezethet.

Mindíg hívjunk rendőrt, ha elütünk egy őzet
Fotó: shutterstock

Őzelütés helyszínelése

Ha megtörténik a vadelütés, akkor érdemes értesíteni a rendőrséget, mivel közúti balesetnek minősül. A kiérkező rendőrök értesítik az illetékes vadásztársaságot is, majd elkészítik a jegyzőkönyvet. Ez az alapja a kártérítési igény érvényesítésének is.

Ki fizeti a kárt?

A Vadvédelemről és vadgazdálkodásról szóló törvény alapján a vadászatra jogosult (pl. vadász) az erdő- és mezőgazdaságon kívül másoknak okozott kárt köteles megtéríteni. Vagyis elméletben a vadásztársaság, de mivel a vadgazdálkodás fokozott veszéllyel járó tevékenység, ezért a gyakorlatban általában mindenki maga viselni a saját kárát. Vagyis casco vagy kiegészítő biztosítás nélkül saját zsebből kell kifizetnie a sofőröknek az autó javítását.

Jó hír, hogy a Kötelező Gépjármű Felelősség Biztosítás (KGFB) kiegészítő biztosításaként 5000-7000 Ft/év díj ellenében kínálnak ilyet a biztosítók.

Tipp: Az autósok körében régóta tartja magát az a vélemény, miszerint, ha az úton áll egy őz vagy egy szarvas, és az a reflektorba néz (szinte biztos, hogy ledermedt), rántsuk a kormány egy kicsit az út közepe felé, majd azonnal vissza. Ilyenkor ugyanis az állat épp az ellenkező irányba (az út széle felé) fog elugrani, mint amerre először megvillant a fényszóró-írja a Közlekedéstudományi Intézet.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek