Létrehozva: 2021.08.19.

Ha ezt a növényt látod, jó messzire kerüld el!

Az ország több pontján is találkozhatunk mostanában kaukázusi medvetalppal, ami itthon kevésbé ismert, pedig az emberre is nagyon veszélyes.

Ez egy hatalmasra növő lágyszárú növény, ami Nyugat-Európa több országában már régóta komoly problémákat okoz, nálunk egyelőre még csak kisebb, elszigetelt állományai vannak. Hol lehet rá számítani és milyen gondot okozhat?

Nagyon vigyázni kell a medvetalppal

Óriásira meg tud nőni

A kaukázusi medvetalp (latinul Heracleum mantegazzianum) Európa legnagyobb lágyszárú növénye, egyes példányai akár 5 méteresre is megnőhetnek, szárvastagsága a 10 cm-t is elérheti.

Miért veszélyes ez a növény?

A kaukázusi medvetalp és rokona, a hasonló adottságokkal rendelkező Sosnowsky-medvetalp jelenléte nem csak természetvédelmi szempontból aggályos, de ezek a növények az emberre is veszélyesek. Mindkét faj napfény hatására bomló furanokumarinokat tartalmaz. Elég megérinteni, véletlen hozzáérni a növény szőréhez vagy kifolyó nedvéhez – főleg ha napfény is éri – és máris komoly bőrgyulladást okoznak.

Milyen kárt tud okozni?

A furanokumarinok vagy furokumarinok a napfény UV-sugarainak hatására lebomlanak, a képződő bomlástermékek hatására a bőr kipirosodik, viszketni kezd, súlyosabb esetekben 24-48 órán belül égési sérülésekre emlékeztető hólyagok jelennek meg rajta, melyekkel minél hamarabb orvoshoz kell fordulni. Orvosi kezelés hiányában a később létrejövő bíborszínű vagy fekete hegek évekig megmaradhatnak. Szembe kerülve a növények sejtnedve átmeneti vagy akár végleges vakságot okozhat-hívja fel a figyelmet a Turista Magazin.

Óriásira meg tud nőni a medvetalp

Mit tegyünk, ha véletlenül hozzáértünk?

Ha a bőrünkre jutna valamelyik ernyősvirágzatú növény sejtnedve, a Nébih szakemberei azt tanácsolják, minél előbb mossuk azt le, az érintett területet takarjuk le ruhával, hogy ne érje napfény. Súlyos tünetek esetében pedig forduljunk bőrgyógyászhoz.

Hol futhatunk bele egy-egy medvetalpba?

Nálunk csak a közönséges medvetalp honos, amelyik jóval szerényebb méretű a rokonainál, és kevésbé veszélyes, bár többszöri érintése enyhe bőrgyulladást okozhat. A fajt megtalálták már a Vas megyei Vép és Bozzai között, a Borzó-patak mentén, a cseszneki Aranyos-patak mentén, a Cuha-völgy felső szakaszán, a Mátrában, Mátraszentimre határában, az Etyeki-dombságban, Pusztazámor határában, valamint a Zempléni-hegység két pontján, a Pálháza közelében és a Málnás-völgyben.

Aki esetleg kaukázusi vagy a Sosnowsky-medvetalp példányaiba botlik valahol, belterület esetén értesítse az önkormányzatot, külterület esetén pedig az illetékes kormányhivatalt, hogy minél előbb megkezdődhessen a növények irtása.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek