tóth gabi
Beindult a ki nem irtott parlagfüvek tömeges, két hónapig tartó virágzása, így szinte az egész ország területén beindult az allergiások főszezonja.
Nem csak azért bajos, hogy újra itt az allergiaszezon, mert több 1000 ember szenved az orrfolyásos, tüsszögős, fejfájós tünetektől, hanem mert ezek a tünetek kísértetiesen hasonlítanak a koronavírus delta variánsának tüneteire. Hogy különböztessük meg a két betegséget és milyen praktikát érdemes bevetni, ha igazoltan allergiások vagyunk?
Az allergia leggyakoribb formája a szénanátha, amelynek hátterében valamilyen belélegzett allergénnel szemben alakul ki reakció. A szénanátha jellegzetes tünetei az orrviszketés, tüsszögés, vizes orrfolyás, bedugult orr, torok- és szemviszketés. A kiváltó ok többnyire valamilyen virágpor/pollen. A koronavírus delta variánsának gyakori tünetei két oltást követően a fejfájás, az orrfolyás, a tüsszögés, a torokfájás és a szaglásvesztés. Az oltatlanok estében pedig a fejfájás, a torokfájás, az orrfolyás, a láz és a hosszan tartó köhögés.
Mivel nagyon hasonlóak a tünetek ahhoz, hogy eldöntsük melyik betegségben szenvedünk, a következőket vegyük alapul:
A parlagfű. A gondot nem a magas, bokros növények jelentik, hanem az allergiát okozó viráguk, ami nagy mennyiségű pollent tartalmaz. Éppen ezért már a bimbó megjelenése előtt kötelező megszabadulnia tőle a terület tulajdonosának, de az akár milliós bírság ellenére sem teszi meg ezt mindenki. A parlagfű irtása ráadásul nem csak az allergiásoknak fontos, hanem a termelőknek is, mivel a parlagfűvel szennyezett területeken jelentős terméskieséssel lehet számolni.
A Nemzeti Népegészségügyi Központ a következőket javasolja az allergiában szenvedőknek a különböző gyógyszerek, szemcseppek és orrsprék használata mellett: