Létrehozva: 2021.07.03.

Ezeket ne hagyjuk a kocsiban nyáron

Már rövid idő alatt is nagyon felforrósodik a parkoló autó belső tere. Az ott hagyott tárgyak pedig a hő hatására károsodhatnak és tönkretehetik az egész autót.

Hány fok van egy parkoló autóban?

A nyári melegben pillanatok alatt elviselhetetlenül felmelegszik a parkoló autók utastere. A Katasztrófavédelem egy táblázatban szemlélteti, hogy néhány perc napon töltött idő hány fokos hőmérséklet emelkedést jelent:

Külső hőmérséklet

5 perc után az autóban

10 perc után

30 perc után

60 perc után

20°C

26°C

29°C

38°C

46°C

26°C

32°C

35°C

44°C

57°C

30°C

36°C

38°C

48°C

62°C

34°C

40°C

42°C

52°C

67°C

38°C

44°C

46°C

56°C

71°C

Fotó: 123RF

Hogyan kerüljük el, hogy felforrósodjon a kocsi belseje?

A legkézenfekvőbb, ha árnyékba parkolunk. Egy fa alatt álló autó akár 15 fokkal kevésbé melegszik fel, mint egy napon hagyott. Az utastér átforrósodását a résnyire nyitva hagyott ablak sajnos maximum csak lassítja, ellenben a különböző árnyékolók sokat segíthetnek. Ha nincs kéznél más, tegyünk karton- vagy újságpapírt a szélvédő mögé, egy vizes rongyot a kormánykerékre, papírpoharat pedig a sebváltóra.

Ha napon parkolunk, ezt biztosan ne felejtsük az utastérben

Ilyen melegben -meg amúgy sem- gyerkőcöt és a házi kedvenceket pár perce se hagyjunk az autóban. Ezen kívül öngyújtót, festéket, hígítót és fertőtlenítőt sem érdemes ott tartani, mert könnyen tűz lehet belőle. Ritkábban, de ugyanúgy tüzet okozhat egy sima vizes palack is, amire ha bizonyos szögből esik a napfény, nagyítóként funkcionálhat, meggyújtva ezzel például a kárpitot. Arról nem is beszélve, hogy a nagy melegben a műanyag könnyen megolvadhat, ami kárt tehet a kárpitban vagy kisebb mértékű olvadás esetén az emberi szervezetben is. Éppen ezért soha ne igyunk olyan palackból, ami sokáig napon volt.

Ha napon parkolunk, ezt biztosan ne felejtsük az utastérben
Fotó: 123rf

A vizes palackhoz hasonlóan az olvasó szemüvegek is nagyítóként funkcionálhatnak, ezért ezeket is rakjuk be legalább a kesztyűtartóba. A napszemüveget sem árt eltenni a táskánkba, mivel a műanyagok olvadáspontja 70 fok körül van, vagyis egy napon álló autóban jó eséllyel csak egy eldeformálódott szemüveget találunk majd.

Azt sem árt tudni, hogy egy ilyen káreseményt követően, ha nem kötünk cascót, akkor saját zsebéből kell rendbe hozatnunk a kocsit, mivel a kötelező biztosítás ilyen rendkívüli esetben nem fizet.

A dobozos üdítővel, alkohollal is érdemes vigyázni: ha bontatlanul az utastérben felejtjük, az intenzív hő hatására felrobbanhatnak. Ne tegyük ki közvetlen napfénynek a gyógyszereket, naptejeket és sminkeszközöket sem, mivel ezek könnyen felmelegedhetnek és ilyenkor veszítenek a stabilitásukból. Ugyanez igaz az élelmiszerekre is, főleg a húsokra és tejtermékekre. Ezeken kívül az olvadásveszély miatt tegyük ki a kocsiból a gumikesztyűket, flip-flop papucsokat és a plasztik kártyákat is.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek