Létrehozva: 2021.07.05.

Így tudsz vigyázni adataidra a nyaralás alatt!

Nem elég letakarni törölközővel a parton hagyott hűtőtáskát, az informatikai eszközünkön tárolt adatokat is meg kell védeni az illetéktelenektől nyaralás közben.

A nyaralásra való felkészülést még otthon érdemes elkezdeni, és most nem a pakolásra és utazástervezésre gondolunk, hanem a magunkkal vitt és az otthon hagyott okoseszközökön tárolt adatok biztonságára.

Teendők utazás előtt
Fotó: Pixabay.com

Teendők utazás előtt

Az első és legfontosabb, hogy kapcsoljuk be minden velünk utazó mobilján, tabletén a „Find my phone” nevű alkalmazást. Ezzel, ha elhagytuk az eszközt, megtalálhatjuk, de legrosszabb esetben is távolról törölni tudjuk az adatainkat. Minden eszközünkön legyen PIN- vagy ujjlenyomatos kód és azokat a funkciókat pedig (például wifi, bluetooth, NFC), amiket nem használunk folyamatosan, kapcsoljuk ki– tanácsolja Bor Olivér, a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat Nemzeti Kibervédelmi Intézetének sajtóreferense.

Fontos továbbá, hogy az eszközeink, alkalmazásaink a legújabb frissítésekkel, javításokkal, programverziókkal rendelkezzenek, mindemellett érdemes lehet biztonsági mentést készíteni a fényképeinkről, telefonszámainkról, és ezt egy megbízható helyre tenni.

Ezen kívül legyen minden családtagnak lemásolva az összes igazolványa, útlevele, amit tegyünk a csomagok közé. Ha ellopják, elhagyjuk az iratainkat, ez nagyon jól tud jönni. A fényképezőgépek esetében pedig lehetőség van megadni a beállításokban a tulajdonos nevét és egyéb adatait. Ha nem ellopták a gépet, hanem ottfelejtjük valahol, akkor így fogjuk tudni igazolni, hogy a miénk- hívja fel a figyelmet Solymos Ákos, a QUADRON Kibervédelmi Szolgáltató Kft. üzletágvezetője.

Óvatosan használjuk az ingyen wifit

Amennyiben a saját mobilnetünk nem használható külföldön, nem szerencsés nyilvános wifire kapcsolódva belépni a netbankunkba, vagy az e-mailfiókunkba, miután ezeken a felületeken számos érzékeny adatot kell megadni, amik adathalász bűnözők kezében sok gondot okozhatnak nekünk.

Fontos, hogy az eszközeinket is felkészítsük a nyaralásra
Fotó: ripost

Használjunk virtuális magánhálózatot

Ahhoz, hogy egy nyilvános wifin keresztül ne lophassák el az adatainkat, érdemes úgynevezett VPN (Virtuális magánhálózat – Virtual Private Network) szolgáltatásokat használnunk. Ez megakadályozza például, hogy a strand nyilvános wifijén keresztül ellopják a facebook belépési adatainkat.

Óvni kell a munkahelyi eszközeinket is

A pihenést ne keverjük össze a munkával, például ne továbbítsunk e-maileket a saját postafiókunkról, de fordítva se, továbbá ne csatlakoztassunk a munkahelyi eszközeinkre olyan adathordozót, ami nem a munkahelyünkhöz kapcsolódik. Így lesz biztonságos a nyaralás.

Céges gépeket ne használjunk a nyaralás alatt
Fotó: Pixabay

Egyéb hasznos tanácsok

  • Repülővel való utazáskor informatikai eszközöket, adathordozókat ne adjunk fel csomagként.
  • Ügyeljünk a posztjaink láthatóságára! Legyen alapértelmezett a „Csak az Ismerősök” opció a közösségi oldalakon, de inkább ne is posztoljunk a nyaralásunk alatt.
  • Sose adjuk ki a bankkártyánkat a kezünkből!
  • Forgalmas helyeken gyakoriak az ATM-es kártyamásoló eszközök. Pénzfelvétel előtt győződjünk meg arról, hogy nincs-e másolóeszköz a kártyabeadó nyíláson.
  • Soha ne tegyük a PIN kódot a bankkártya mellé.
  • Legyen a telefonunkban a bankunk kártyatiltás telefonszáma és legyen beállítva minden kártyánkra Kártyaőr SMS funkció.
  • Sose hagyjunk még percekre sem a telefont, informatikai eszközeinket az autóban.
  • Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
    Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
    Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
    -

    További cikkek