Magyar Péter trágár szavakkal gyalázta a gyermekotthon vezetőjét

POLITIK
Létrehozva: 2021.04.28.

Kirúghatnak minket, ha nem vagyunk beoltva?

Nem árt, ha egy munkáltató tisztában van azzal, hogy hány dolgozója esett már át a fertőzésen és hányan kaptak oltást ellene. De vajon ezt meg is kérdezheti tőlük?

Annyi már az elején leszögezhető, hogy a járványhoz, megbetegedéshez kapcsolódó személyes adatokat különös körültekintéssel kell kezelni, mert a jogellenes eljárás több millió forint bírsággal is járhat – hívja fel a figyelmet a Bán és Karika Ügyvédi Társulás. Az már egy másik kérdés, hogy jogosult-e egyáltalán a munkáltató kezelni az emberei koronavírus védettségére vonatkozó adataikat.

Fotó: Ripost

A hatóság álláspontja

A fenti kérdéssel kapcsolatban a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) adott ki egy iránymutatást. Eszerint a védettség meglétét a munkáltató csak munkajogi, munkavédelmi, foglalkozás-egészségügyi vagy munkaszervezési okokból ismerheti meg. Vagyis például csak akkor kérdezhetnek rá – munkakör függvényében -, ha ezzel más munkavállalókat akarnak megvédeni, hiszen ez „jelentős közérdek”.

Tilos lemásolni a védettségi kártyát

Igaz, hogy rákérdezhet a főnök, hogy kaptunk-e oltást ha a munkakörünk szerint többekkel vagyunk összezárva, de a védettségi igazolvány másolatot már nem lehet készíteni, nem lehet tárolni és nem is lehet senkinek továbbítani. Vagyis a védettség tényén és időtartamán kívül a munkáltató semmilyen egyéb adatot nem gyűjthet és kezelhet jogszerűen- olvasható a Világgazdaság összesítésében.

A jogellenes kezelés komoly bírsággal járhat

Aki megsérti a munkáltatói jogokat, 100 ezertől 20 millió forintig terjedő bírságot is kaphat. Aki pedig GDPR-t szegi meg, alsó határ nélkül akár 20 millió euróig terjedhet a büntetése. És nem árt tudni azt sem, hogy jogellenes adatkezelés már az is, ha nem kap a munkavállaló előre adatkezelés tájékoztatót az oltásával kapcsolatos elkérhető adatairól.

Kirúghatnak, ha nem akarjuk beoltatni magunkat?

A kellő átoltottság elérése fontos cél, alapvetően határozza meg, hogy el tudjuk-e fojtani a járványt és kinyit-e az ország újra. Vagyis: a munkaerőpiac helyreállásához is nagyon fontos, hogy minél többen megkapják a vakcinát. Ettől még az, hogy valaki be van-e oltva, mindenkinek magánügye.

A hatályos szabályozás szerint a munkáltató akkor tehet kötelezővé védőoltást a munkavállalók számára, ha ez a jogszabály szerint kötelező. Mivel azonban a koronavírus kapcsán még nincs konkrét iránymutatás, a munkáltatók jelenleg nem tehetik kötelezővé védőoltások alkalmazását, ez alól kivétel, ha valaki olyan egészségügyi munkakörökben dolgozik, ahol csökkent immunrendszerű betegekkel foglalkoznak, vagy ahol az egészségügyi dolgozók kitettsége magas.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek