kulcsár edina
Októberig hétvégente ingyenes a bicikli szállítás a BKV-járatokon. A Budapesti Közlekedési Központ meghosszabbítja a hétvégi díjmentes kerékpárszállítást.
Hétvégenként továbbra sem kell külön a kerékpárszállításért fizetni azoknak, akik rendelkeznek az utazásukhoz szükséges jeggyel vagy bérlettel. A szolgáltatás célja, hogy a fővárosban közlekedőket – a Budapest Restart programmal összhangban – az egyéni gépjárműhasználat helyett az utazási módok kombinálására ösztönözze-írja a BKK. Összegyűjtöttük, mely járműveken és milyen feltételek mellett lehet bringával együtt tömegközlekedni.
Ha a nap során valakinek több helyszínre is el kell jutnia, vagy hosszabb távot tenne meg kerékpárral, a szolgáltatás igénybevételével lerövidítheti és kényelmesebbé teheti utazását a közlekedési központ szerint. Jól jöhet még a kerékpárszállítás igénybevétele rossz idő, defekt, meredekebb emelkedők vagy akár Budapest környéki biciklis kirándulások esetén is.
A szállítandó kerékpár mérete nem haladhatja meg a 180x130x70 centimétert és csak a biciklit ábrázoló piktogrammal megjelölt járművek, kocsik alkalmasak a szállításra. Egy utas csak egy kerékpárt vihet magával. Villamoson nem szállíthatók olyan kerékpárok, amelyek kialakításuk miatt nem rögzíthetők a tépőzárral (pl. fekvőkerékpár), speciális kialakítású (cargo, tandem, motoros stb.) kerékpárt pedig nem lehet szállítani. Ezen kívül nem árt tudni, hogy a járművezető megtilthatja, hogy felszálljunk a kerékpárral zsúfoltság vagy az utasok akadályoztatása esetén.
A villamoskocsik harmadán lehet már kerékpárokat szállítani. Elsősorban a budai fonódó hálózaton – a 17-es, a 41-es, az 56-os, 56A, az 59-es 59A, 59B és a 61-es villamosvonalon –, a pesti oldalon pedig az 1-es, a 12-es, 14-es, valamint a 28-as vonalán. Utazhatunk kerékpárral továbbá a HÉV szerelvényeken, a HÉV pótlón, a fogaskerekűn, a D14 hajón, valamint a 77-es trolibuszon. A buszjáratok közül járműtípustól függően a 65-165-ös és a 212-es járatokra szállhatunk fel biciklivel.
A HÉV-szerelvények középső kocsijának egyik végén van olyan szabad terület, ahol egyszerre 4 kerékpárt lehet biztonságosan elhelyezni és szállítani. A HÉV-megállók peronján felfestett kerékpáros piktogram jelzi, hogy melyik ajtón lehet kerékpárral felszállni. Fontos, hogy a HÉV-en is csak a kijelölt helyen szabad kerékpárt szállítani, máshol akkor sem, ha a kijelölt részre nem fér több bicikli.
Az autóbuszokon az Ikarus 200-as típusú járművek hátsó ajtajánál, az Ikarus 400-as és az MAN típusú kocsikon pedig a középső ajtónál, a babakocsik tárolására kijelölt területen szállítható kerékpár, egy járművön egyszerre legfeljebb kettő.
Villamosokon a két Tatra kocsiból összeállított szerelvények közbenső, vezetőállás nélküli végén lehet kocsinként egy-egy kerékpárt szállítani. A kerékpárokat rögzíteni kell, erre a célra a járművek utasterében ipari tépőzárakat szereltek fel. A fogaskerekű vasúton (60-as villamoson) a vonat hegy felőli kocsijának hátsó ajtajánál kialakított területen összesen legfeljebb tizenhat kerékpárt lehet szállítani.
Kivételt képez a hétvégi díjmentesség alól a H7-es HÉV, ahol a Kvassay híd felújítási munkái miatt jelenleg nehezebb körülmények között lehet utazni, ezért a BKK nem szeretné többletforgalommal terhelni a vonalat.
Hétköznapokon a kerékpárszállítás továbbra is díjköteles: a biciklit vonal- vagy gyűjtőjegy érvényesítésével vagy kerékpárbérlettel lehet szállítani, és a személyszállításért is fizetni kell.
Aki rendszeresen használja a közösségi közlekedés kerékpárszállítási szolgáltatását, annak havi 540 Ft-ért érdemes kerékpárbérletet váltani. A kerékpárbérletet annak is meg kell vennie, aki egyébként térítésmentesen utazhat a BKK járatain.
A BKK Üzletszabályzata lehetővé teszi, hogy kisméretű, legfeljebb 41 centiméter (16”, azaz hüvelyk, inch vagy coll) külső kerékátmérőjű kerékpár, valamint a roller, továbbá mérethatár nélkül az összecsukott kerékpár kézipoggyászként díjtalanul szállítható valamennyi járművön, ha az utasok ruházatát, a jármű berendezéseit nem rongálja meg, illetve nem szennyezi be.