kulcsár edina
Ősztől minden állami iskolában tanuló ingyen kapja a tankönyvet, de így is sok kiadása van a szülőknek az iskolakezdéssel kapcsolatban. Utánajártunk, hogyan csökkenthetők ezek a költségek.
Augusztusban jócskán megnőnek a szülők kiadásai. Egy esetleges nyaralás költségeit és a táborozások árát nem számítva ott vannak a diákbérletek, az őszi ruhák és a taneszközök költségei. Ezeknek a kiadásoknak a csökkentésére többféleképen is van mód.
Béren kívüli juttatásokkal továbbra is támogathatják a munkáltatók a dolgozóikat. Igaz, hogy 2019. január 1-jével megváltozott a cafeteria juttatások szabályozása és több adót kell fizetni többek között az iskolakezdési támogatások után, de ettől még adhatnak ilyen juttatást a munkaadók, ráadásul immár felső összeghatár nélkül.
Fontos leszögezni, hogy 2019 előtt sem járt alanyi jogon ez a támogatási forma a dolgozóknak, csak az vehette igénybe, aki a munkahelyi cafeteria elemeként, úgynevezett egyes meghatározott juttatásként igényelte azt. Idén sincs ez másként, a különbség csupán annyi, hogy munkabérként kell utána adózni. Az iskolakezdési támogatás adóterhe 40,71%.
Egy másik támogatási forma a munkahelyek részéről a csekély értékű ajándék. Ezt évi egyszeri alkalommal, akár iskolakezdési utalvány formájában is adhatják a munkáltatók a munkavállalónak. Akár mindkét szülő jogosult lehet a támogatásra, ugyanazon gyermek(ek) után is, ha mindkét szülő munkáltatója szeretné ezt a juttatást biztosítani. Ennek összege 16 100 Ft/gyermek.
Az állam havi rendszerességgel hozzájárul a gyermek nevelésével, iskoláztatásával járó költségekhez, méghozzá nevelési ellátás vagy iskoláztatási támogatás (együttes nevén családi pótlék) formájában.
Az iskoláztatási támogatást a lakóhelyünk szerint illetékes kormányablakokban lehet igényelni. Jogosultak rá a vér szerinti vagy az örökbefogadó szülők, a szülő élettársa, a nevelőszülők és a gyámok, illetve maga a gyermek is saját jogán, például ha mindkét szülője elhunyt. A támogatás a tankötelessé válás évének november 1-jétől a tankötelezettség teljes időtartamára jár.
A támogatás összege 2020-ban
Az a szülő, aki egyedül neveli a gyermekét, a fenti összegeknél valamivel magasabb összegű támogatásra jogosult.
A helyi önkormányzatok még tovább csökkenthetik a szülők anyagit terheit. Beiskolázási segélyt azok a diákok kaphatnak az önkormányzattól, akik
Ezektől a feltételektől az önkormányzatok némileg eltérhetnek, ahogy a kiutalt összeg is régiónként változhat, ezért érdemes felkeresni a helyi önkormányzat honlapját vagy telefonon érdeklődni náluk. A beiskolázási segély összege 10 000 Ft, középiskolában vagy szakiskolában tanuló gyermek részére 15 000 Ft, felsőoktatási intézményben tanulmányokat folytató fiatal felnőtt részére 17 000 Ft.
A jogosultság megállapítását a szülő vagy más törvényes képviselő, illetve maga a nagykorú jogosult kérheti a lakóhelye szerinti önkormányzatnál.
Önsegélyezés
Az a szülő, akinek van egészségpénztári tagsága és családi pótlékra jogosult, ugyancsak igényelhet beiskolázási támogatást a saját pénztárától. El lehet így számolni a gyerekek ruházatának, tanszereinek az árát, de lehet így venni sporteszközt, hangszert, kötelező olvasmányt és az albérleti díj is fizethető így. A támogatás összege az adott év első napján érvényes havi minimálbér összege. Ez idén 161 000 Ft/év/gyermek.