tóth gabi
Nyáron megszaporodnak a villámlással, jégesõvel járó viharok, több százezer forintos kárt okozva a házakban. Összegyûjtöttük, hogyan védekezhetünk ezek ellen, és mi a teendõ, ha a szabad ég alatt kap el minket az esõ.
Azt azonban kevesen tudják, hogyan kell védekezni a villámcsapás ellen.
A zivatar egy olyan légköri jelenség, amit egy vagy több elektromos kisülés – villám – és dörgő, éles, csattanó hangok kísérnek. Előfordulhat, hogy az esőt 2 cm vagy nagyobb átmérőjű jég váltja le, és a 90-120 km/h-s szél sem ritka.
Azt, hogy egy vihar milyen távolságra tombol tőlünk, úgy tudjuk kiszámolni, ha a villámlás és dörgés közötti másodpercek számát megszorozzuk 330-cal. Az így kapott eredmény mutatja, hány méterre van még a vihar.
A villámcsapás a hegytetőkön, sík terepen, vízfelületek közelében tartózkodókat veszélyezteti a leginkább.
Magyarországon évente 20-40 embert ér villámcsapás. Az áldozatok rendszerint nem halnak meg, csak ha a szívükön vagy a gerincoszlopukon halad keresztül az áram. Az esetek többségében, mivel a villámcsapás energiájának nagy részét a talaj fogja fel, a test belépési és kilépési pontjain égési sérülést okoz a kisülés, olykor pedig bénulást, amnéziát vagy szívkárosodást is előidézhet.
Az sincs biztonságban, aki az áldozat közelében tartózkodik, ugyanis a villám árama a földet érés helyétől minden irányban szétterjed a talajban, ezért a villámcsapás pontjától számított nagyjából három méter sugarú terület is veszélyzónának minősül.
A katasztrófavédelem például a következőket tanácsolja heves zivatar, villámlás és jégeső esetére:
A legegyszerűbb, ha nem várjuk meg a vihart, ha nyílt terepen vagyunk. Amint megjelennek a fekete felhők, változtassunk útvonalat és menjünk biztonságos helyre.
Ha egy nagy villámlással járó vihar közeleg, vagy kap el minket, és nem tudunk behúzódni valahová, akkor
Mivel a házak nagy része el van látva villámhárítóval és túlfeszültség elleni védelemmel, a testi épségünk biztonságban van odabenn. Ha azonban nincsenek ilyenek, ne érintkezzünk fémmel vagy elektromos eszközzel, míg esik.
A vihar kezdete előtt zárjuk be az ablakokat, ajtókat és ha van, engedjük le a redőnyöket is. Készüljünk fel egy esetleges áramszünetre és a biztonság kedvéért áramtalanítsuk a készülékeket.