tóth gabi
A Ripost összegyûjtötte azokat a tipikus jeleket, amik láttán biztosak lehetünk benne, hogy valaki belemászott a számítógépünkbe.
Ha a következők közül több is igaz a gépünkre, elég valószínű, hogy támadás áldozatává váltunk.
Ha nem mi kapcsoltuk ki a vírusirtó programot, de azt vesszük észre, hogy nem működik, a számítógépünket valószínűleg feltörték, vagy épp próbálkoznak vele. Az esetek túlnyomó részében ez az első lépés, amit a hackerek tesznek, így sokkal könnyebben hozzáférhetnek a fájljainkhoz, jelszavainkhoz, fiókjainkhoz. De az is gyanús, ha a megszokottól eltérő üzeneteket küld az antivírus programunk.
Mindenkivel előfordulhat, hogy olykor-olykor elfelejti egy ritkán használt oldal vagy emailfiók jelszavát. Az viszont már egy jel, ha egy mindennap használt nem működik.
Gyanakodjunk, ha a gépet bekapcsolva egy új felhasználó ikonjára bukkanunk, vagy a Facebookra való belépés közben begépelt email-címünk alatt teljesen ismeretlenek is felbukkannak.
Ha a közösségi oldalakra belépve azt látjuk, hogy jóval több ismerősünk van, mint amennyit mi magunk bejelöltünk vagy visszaigazoltunk, akkor valószínű, hogy feltörték a fiókunkat és spamek küldésére használják.
A leggyakrabban erre úgy derül fény, hogy egy program engedélyt kér tőlünk, hogy változtatásokat végezhessen a számítógépen. Mindezt úgy, hogy nem telepítettünk vagy frissítettünk semmilyen alkalmazást. A böngésző indításakor új ikonokat, alkalmazásokat láthatunk ilyenkor a címsor alatti sávon.
Ez egy tipikus jele annak, hogy valaki távolról hozzáfért a géphez, és épp programokat telepít, vagy fájlokat emel el.
A rosszindulatú támadások nem csak a laptopokat vagy az asztali gépeket nem kímélik, az ezekhez csatlakoztatott eszközöket sem. Például, ha a nyomtató megtagadja a nyomtatást, magától nyomtat, vagy teljesen mást, mint amit mi szeretnénk, akkor ez egy újabb jele a lehetséges támadásnak.
Ha a böngésző kezdőoldala váratlanul megváltozik, vagy olyan oldalak töltődnek be, amiket nem akartunk megnyitni, nagy eséllyel meghackeltek minket. Erre utaló jel lehet még az is, ha Google-keresés közben teljesen más eredményeket ad ki, mint amire rákerestünk.
Időről időre érdemes saját magunkra rákeresni a Google-ban, és ha olyan információra vagy oldalra bukkanunk, amihez semmi közünk nincs, akkor ellopták az adatainkat és vélhetően vissza is éltek vele. Például vírust tartalmazó levelet küldenek a nevünkben az ismerőseinknek.
Ha a kamera működését jelző fény magától villog vagy világít, épp felvétel készül rólunk. Ilyen esetben indítsuk újra a számítógépet, és ha 10 perc elteltével is ez történik, áramtalanítsuk a készüléket.
Abban az estben, ha a legegyszerűbb műveletek is jóval tovább tartanak, mint előtte, vagy drasztikusan csökken az internetkapcsolat sebessége, nagy eséllyel nem egyedül használjuk az eszközt.
Mivel előzhetjük meg a támadást?