kulcsár edina
Ezentúl nem lehet kifogás, hogy azért nem porszívózunk, mert zavarnánk vele a szomszédot. Az új szabályok szerint ugyanis csöndesebbek lesznek.
Emiatt a jelenleg forgalomban levő porszívók jó részét kénytelenek lesznek kivonni a gyártók a forgalomból, de nem ez lesz az egyetlen változás.
A korábbi címkékhez képest szeptembertől az éves energiafogyasztás kategóriájában leszűkítik a betűvel jelölt skálát. Eddig egy készülék tulajdonságainak hatékonyságát az ABC betűivel jelölték A-tól egészen G-ig. Az A „nagyon jó”-t, a G a „nagyon nem hatékony”-t jelentette.
Az új címkéken már csak D-ig terjedő értékek lesznek, viszont bevezetik az A+, A++ és az A+++ jelölést is. Az E, F, G jelölések megszűnésével a rosszabb minőségű porszívók így ki sem kerülhetnek a polcokra, azokat fejlesztenie kell a gyártóknak, hogy legalább egy D hatékonysági jelölést kaphassanak, vagy be kell szüntetni a gyártásukat.
Milyen szempontok alapján válasszunk porszívót?
A szakértők szerint az energiacímkén található értékek alapján válasszunk. Az energiaosztályon kívül nagyon fontos a porfelszedési képesség, azaz a DPU-érték. Érdemes átgondolni, hogy otthon a keménypadló vagy a szőnyeg felület a nagyobb, és ennek figyelembevételével olyan modellt választani, ami rendelkezik a megfelelő szívófejekkel és porfelszedési képességgel.
A zajszint szintén fontos szempont lehet a kisgyermekeseknél vagy az arra érzékenyeknél. A por visszabocsátási érték is lényeges döntési kritérium. Érdemes A osztályos modelleket választani, elsősorban az allergiásoknak, de mindenkinek, akinek fontos az otthona tiszta levegője.
Akkor csak kisebb teljesítményű, drágább porszívókat lehet majd kapni? – kérdezhetnénk. Ám nem kell aggódni. A készülékek nem lesznek kevésbé hatékonyak azért, mert kevesebb áramot vesznek fel, és kisebb (max. 900 watt) lesz a teljesítményük! A porszívó készülékek esetében a DPU (Dust Pick Up) az az érték, ami igazán fontos. Ez a szám mutatja a mutatja a szívóerőt!
Tudni kell, hogy egy ilyen készüléknél a motorteljesítmény és a szívóteljesítmény nem (feltétlenül) áll egyenes arányban egymással! Vagyis az egyik csökkenésével nem kell csökkennie a másiknak is.
Mivel az Ecodesign irányelvek nem csak a motorok teljesítményét szabályozzák, hanem azt is, hogy mennyinek kell minimum lennie a szívóteljesítménynek, ezért nem kell attól tartanunk, hogy rosszabb teljesítményű gépeket kapunk majd.
Az pedig, hogy a gyártók az adott elektromos energiából milyen szívóerőt tudnak előállítani, a mérnökök ügyességén múlik, és valószínűleg ez fogja meghatározni a készülékek ára közötti különbséget is!
Ha valaki kiszemelt már egy porszívótípust, akkor igen, hiszen ha az az adott modell nem felel meg minden pontban az életbelépő szabályozásnak, hamarosan már nem fogja tudni megvásárolni. Ha a „wattszám-bűvöletében" választ porszívót, és nem bízik abban, hogy a gyártók alacsonyabb wattszám mellett ugyanazt a szívóerőt fogják tudni felmutatni, akkor is itt az ideje a vásárlásnak.
Ugyanakkor a szigorodó szabályok nyilvánvalóan a vevők érdekeit is szolgálják, így összességében arra számíthatunk, hogy szeptembertől új, korszerűbb modellekkel fogunk találkozni a porszívó webáruházak virtuális polcain.
Fontos tudni, hogy habár elsejétől lépnek életebe az új szabályok, a régebben gyártott és még a boltban lévő készülékeket még eladhatják a kereskedők.