tóth gabi
Fokhagyma, cigarettafüst, lekapcsolt lámpák - a mítoszok szerint ezekkel lehet védekezni a szúnyogokkal szemben. A Ripost most megmutatja, milyen tévhitek élnek és mi valójában az igazság.
Tévhit. A szúnyogokat nem a fény, hanem az emberek és állatok által kibocsátott hő, a kilélegzett széndioxid és az izzadságban lévő ásványok illata vonzza. De a Ripost biológus szakértője szerint az édes parfümöket, a meleget és a nedvességet is nagyon szeretik. Az érzékeik pedig annyira fejlettek, hogy a széndioxid koncentrációjából tudják, mennyire vannak távol a célpontjuktól.
Fontos: attól még, hogy a szúnyogok nem vonzódnak a fényhez, más éjszakai rovarok (mint például a molyok) már igen.
Tévhit. Bár valóban szépek és finom illatuk van, a szúnyogokat egyáltalán nem érdekli, mi van az ablakunk előtt.
Tévhit. Hiába esszük meg vagy lógatjuk fel a nyílászárók elé, a szúnyogoknak nem szegi kedvét.
Hogyan védhetjük meg magunkat?
Ne hagyjunk az erkélyen, ablak előtt vízzel teli edényt, vödröket, ezek ugyanis tökéletes táptalajt biztosítanak a rovarok szaporodásához. Ha kinn vagyunk, fújjuk be a ruhánkat szúnyogriasztóval – a legjobb a gyógyszertárakban kapható, permetrint tartalmazó spray.
Lehetőség szerint szereljünk fel az ajtókra, ablakokra szúnyoghálót, így esélyt sem adunk a vérszívóknak, hogy bejöjjenek a lakásba.
Tévhit. A szúnyogcsípés szempontjából mindegy, hogy az édességek vagy a sós ételek megszállottjai vagyunk. Az azonban tény, hogy a koleszterinben gazdag vért jobban szeretik. Ha igyekszünk csökkenteni a vérzsír szintjét, akkor nagyobb eséllyel kerülnek el minket a szúnyogok is.
Tévhit. Kutatások bizonyítják, hogy a férfiak és a nők azonos arányban esnek áldozatul a mini vámpíroknak.
Baj, ha kaparjuk a csípést?
Ha megcsípett minket egy szúnyog, azonnal viszketni kezd a helye. Persze nem tudunk mást tenni, mint csak vakarjuk, vakarjuk és vakarjuk. Szakértők szerint azonban ezzel csak ártunk magunknak. A kezünkről ugyanis baktériumok kerülhetnek a sebbe, amelyek miatt akár el is fertőződhet. A piros duzzanat annak a jele, hogy a szervezetünk védekezni próbál. A szúnyogok ugyanis egy olyan anyagot fecskendeznek belénk, amely gátolja a véralvadást. Ez az anyag a legtöbb embernél allergiás reakciót vált ki, és viszketni kezd a folt.
Tegyünk a csípésre jeget vagy ecetet. De az antihisztamin tartalmú kenőcsök, gélek is enyhítik a kellemetlen viszketést. De a mentolos oldatok is csökkenthetik a kínjainkat.
Igaz is és nem is. A füst valóban távol tartja őket, mivel nem kedvelik, de ez csak ideig-óráig működik. A hatás térben és időben is korlátozott.
Tévhit. A nyál is tökéletesen hűsíti a duzzanatot, sőt, a fertőzés megelőzésében is segít. Ha egy kis sót is teszünk rá, akkor fertőtleníthetjük is a területet. De többféle stift is kapható, amelyekkel csak be kell kenni a csípés helyét.
Tévhit. Nem érzékelik az ultrahangokat, így minden ilyen módszerrel működő eszköz hasztalan a szúnyogokkal szembeni harcban.