kulcsár edina
Ezt a 10 világhírû filmet bizonyos országokban betiltották, némelyiket elég meglepõ indokkal! Egy újabb ok arra, hogy megnézd õket!
Naponta jelennek meg újabb és újabb filmek a nagyvilágban, és némelyiket közülük kénytelenek betiltani a hatóságok. Van, amelyiket nem véletlenül!
A filmet a Citizens United (egy nonprofit konzervatív csoport) készítette 2008-ban. Archív felvételek, interjúk, riportok és újságcikkek segítségével mutatják be a filmben Hillary Clinton életét.
Nem meglepő módon ezt a filmet politikai okokból tiltották be. Az amerikai Szövetségi Választási Bizottság (FEC) akadályozta meg a film bemutatását, mivel az alkotást nagyvállalatok is támogatták. Arra jutottak, hogy ez ellenkezik a kampányfinanszírozási korlátozással, ezért a 2008-as kampány végéig nem láthatta senki a filmet.
A Citizens United a bírósághoz fordult, ahol először (első fokon) kiröhögték őket, míg végül 2010-ben a legfelsőbb bíróság a nonprofit szervezetnek adott igazat.
A valaha készült egyik legmegosztóbb filmalkotás. Olyannyira erős a története, hogy többen másolni kezdték a főszereplő kegyetlen tetteit!
A filmet Stanley Kubric rendezte, és egy pszichopata mindennapjait mutatja be. Alex DeLarge -a beteg elme- perverz bűntényei és a pszichoterápiája a film alapja, van benne nemi erőszak, brutalitás és sok más kegyetlenség is, a helyszín pedig Nagy-Britannia.
Először 1971-ben mutatták be a szigetországban, vágatlanul. Be is tiltották 27 évre! A bemutató után a sajtó másoló, úgynevezett „copycat” bűnözőkről kezdtek el írni, és azzal vádolták a filmet, hogy dicsőíti az erőszakot.
Majd 1973 megerőszakoltak egy holland lányt, és az elkövető ugyanazt a dalt (Ének az esőben) énekelte közben, mint a filmbéli elmebeteg. Ezután a rendező 30 percet kivágott a filmből, hogy alacsonyabb korosztályi besorolást kapjon. Az Anthony Burgess regényén alapuló filmet csak 2000-ben mutatták be újra, ismét vágatlanul.
Norvégiában, Finnországban és Svédországban is megtiltották, hogy gyerekek megnézzék a filmet. A problémájuk az volt a kis űrlényes történettel, hogy úgy ábrázolják benne a felnőtteket, mint a gyerekek ellenségeit, ezért 12 év alatt nem lehetett megnézni -még szülői kísérettel sem- ezekben az országokban.
Egy kis érdekesség a rajongóknak: A Star Wars előzménytrilógiában George Lucas szerepeltette E.T. népét is! Egyesek szerint, ha E.T. faja része a Star Wars-univerzumnak, akkor E.T. is.
A kedves kis űrlény viszont ellátogatott a Földre, vagyis innentől kezdve minden, ami földi, az a Star Wars univerzum része is.
Az eredeti filmet 1932-ben mutatták be, amit Howard Hawks rendezett. A film az 1930-as évek gengsztereinek bűntetteit mutatta be, ezért több amerikai államban és a náci Németországban be is tiltották. A teljes amerikai közönség csak 1979-ben ismerhette meg a filmet.
A film Al Capone életét használta forrásként, rekonstruálta többek között a Valentin-napi mészárlást és Big Jim Colosimo meggyilkolását. Úgy mutatta be a film az akkori Chicagót, mint valami modern Szodomát és Gomorát.
Ebből az alkotásból készült 1983-ban a sokak által kedvelt, híres remake, amiben Al Pacino a főszereplő.
Ezt a filmet olyan helyen is betiltotta a hatóság, ahol nem is volt mozi!
1979-ben mutatták be a Monty Python’s filmjét, amit több helyen is betiltottak az Egyesült Királyságban. A Terry Jones által rendezett film a Názáreti Brian történetét mutatja be, aki karácsonykor született, és fatális tévedések után messiásként kezdik imádni.
A hatóságok gondja a filmmel az volt, hogy szerintük viccet csinál a kereszténységből és Jézusból is. A készítők hiába hangsúlyozták, hogy Brian nem Jézust testesíti meg, hiszen Jézus is szerepel a filmben, mégis betiltották, még egy olyan hatóság is, aminek az illetékességi területén nem volt egy darab filmszínház sem!
Egyébként a film reklámszlogenje is elismeri, hogy direkt mások bosszantására készült:
„Egy film, ami arra rendeltetett, hogy a művelt világ kétharmadát halálra sértse, és a maradék egyharmadot is felbosszantsa!”
Egy kis érdekesség a rajongóknak: Terry Gilliam azt nyilatkozta, hogy a Brian életében látható sci-fi jelenethez a Csillagok háborúja adta az ihletet, Jézust pedig az a Kenneth Colley alakította, akit később a „A birodalom visszavágban” és a „A jedi visszatérben” Piett admirálisként láthattunk viszont.
A Brit Filmminősítési Osztály 1975-ben elutasította a film bemutatásának lehetőségét, ugyanis a Tobe Hooper által rendezett filmet rendkívül erőszakosnak és groteszknek titulálták (egyébként az is). Végül a készítő 28 másodpercet kivágott a filmből, így néhány londoni mozi, X-es kategóriában a műsorára tűzte. ( Az X- jelzés azt jelenti, hogy kizárólag csak felnőtteknek szól, ezzel legtöbbször a pornográf és a nagyon erőszakos filmeket jelölik.)
A főcím hatására sokan azt hitték, hogy a film megtörtént esetet dolgoz fel, de a rendező ezt cáfolta. Az Egyesült Királyságon kívül számos országban betiltották, ahol pedig engedték a vetítését, ott is csak a vágott verzió ment.
A texasi láncfűrészes mészárlás a mai napig az egyik legijesztőbb „slasher” mozi, amit egyetemeken is oktatnak.
Ez a film a mai napig tiltólistán van bizonyos országokban, annyira brutális, ennek ellenére az eredeti verzió kultuszfilmnek számít.
Az 1972-ben bemutatott film arról szól, hogy egy csapat pszichopata elrabol, megerőszakol és meggyilkol két tinilányt. A Brit Filmminősítési Osztály azt mondta egy közleményben, hogy
„Nem találtunk olyan pozitív erényeket a forgatókönyvben, hogy megkegyelmezzünk ennek a filmnek.”
Ezért az Egyesült Királyságban be sem mutatták.
A horrorfilm egy rövid időre elérhető volt kazettán, majd 2002-ben DVD is, de csak a 31 perccel rövidebb verzió. 2009-ben remake készült az alapműből, ami 14 millió dollárt kaszált az amerikai mozikban.
Miután elkészült a film, 11 évig nem lehetett megnézni!
Az 1973-as film egy 12 éves, démon által megszállt kislányról szól, akihez két papot hívnak, hogy segítsenek rajta.
A bemutatás után, rövid ideig korhatárral ment ugyan a mozikban, de aztán visszavonták, és VHS-kazettán sem tették elérhetővé, féltek ugyanis, hogy a gyerekek hozzáférnek majd, és megnézik.
2010-ben engedélyezték a DVD-n való kiadását. Azzal érveltek, hogy a film készítése óta annyit fejlődött a trükktechnika, hogy a speciális effektek korában felnőtt gyerekeket már nem rázza meg annyira a film tartalma.
Ez a film a mai napig nem jelent meg DVD-n a sztereotipikus ábrázolása miatt.
Hivatalosan sosem tiltották be, de a Disney mégis visszahívta a filmet, mivel sokak szerint elbagatellizálja a rabszolgaság intézményét, és ellentmondásosan mutatja be az afro-amerikaikat.
Utoljára 1986-ban mutatták be moziban. Bár a világ több országában megjelent videón, az USA-ban sosem adták ki.
(Egyébként a Disney World egyik legnépszerűbb mutatványa, a „Splash Mountain” is ezen a filmen alapul.)
Az „Ananászexpressz” és a „Virsliparti” cannabis-párti készítői, Seth Rogan és James Franco vígjátéka arról szól, hogy hogyan találkoznak Kim Dzsongunnal. Elsősorban a nevettetés volt a céljuk, viszont a történet szerint a két főszereplő felkéri a CIA-t, hogy öljék meg a diktátort.
Ezt a húzást Észak-Korea úgy értékelte, hogy a film az országuk elleni uszítás, ezért bizonyos helyeken betiltották. 2014-ben ugyan bemutatták a filmet az amerikai mozikban, később azonban visszavonták, és csak az interneten tették elérhetővé az erősen megvágott, cenzúrázott változatot.
(via)