tóth gabi
Kémkednek utánunk az okostelefonok, tabletek,és a tévék is! Szinte mindegyikben van egy olyan alkatrész, vagy program, ami figyel minket. Most egy újabb taggal bõvült a lista.
Egy nemrégiben tartott biztonságtechnikai szimpóziumon számoltak be arról a szakemberek, hogy 234 olyan alkalmazást találtak, amik követik a tulajdonosok szokásait!
Miután megvan a hivatalos engedélyünk, ultrahangos letapogatás segítségével (ezek a hangok emberi füllel nem hallhatók) küldenek üzeneteket a mobileszközökre, illetve betekintést adnak a felhasználó tevékenységeiről a hirdetőknek.
Ezt úgy kell elképzelni, ahogy a szuperhősös filmekből megismerhettük (pl.Batman).
Az ultrahangnak köszönhetően a gépek számára látható lesz az, amit a mobilon teszünk. Látják az oldalakat, amiket felkeresünk, azokat, amiket kedvelünk (lájkolunk) és a helyváltoztatásainkról is információkat küldenek a „gazdáiknak”.
Olyan szintre fejlesztették ezt a fajta kémkedést az applikációk gyártói, hogy akár egyszerre több eszközön is megfigyelhetnek és követhetnek minket, egy időben.
Ennek a technikának a használata nem új keletű dolog, a hirdetők már régóta használnak ilyeneket, de ahogy fejlődik a technika, úgy mosódik el a határ a követés (ami akár a javunkat is szolgálhatja) és a kémkedés között. Nem is beszélve arról, hogy a hackerek is kihasználhatják ezt a fajta „hozzánk-férést”!
Mivel a hanghullámokat lehetetlen megállítani, a legjobb, ha végig- olvassuk az applikációk leírását, és az engedélykérési listát is jó alaposan átfutjuk telepítés előtt. A Snapchat esetében teljesen jogos, ha hozzá akar férni a telefon mikrofonjához, de egy autós játéknál ez teljesen indokolatlan kérés!
Az Android 7-be már beépítették azt a lehetőséget, hogy leellenőrizhessük a programok jogosultságait, és vissza is vonhatjuk őket. Ezt a Settings/Apps/App Premission útvonalon tehetjük meg. Az iOS 10-nél is meg lehet nézi, milyen program fér például a mikrofonunkhoz a Settings/Privacy/Microphone, vagyis az Beállítások/Adatvédelem/Mikrofon útvonalon, és itt akár le is tilthatjuk az app jogosultságát.
Az elsősorban üzleti- és marketingcélú követést - amit könnyen ellenünk fordíthatnak - az okostévék is használják. A VIZIO tévéibe beépítettek egy smart interactivity pluszfunkciót, amelynek segítségével titokban adatokat gyűjtöttek több mint 11 millió háztartásból.
Ez a pluszfunkció programokat ajánl, csak épp arról felejtették el tájékoztatni a felhasználókat, hogy egy sor adatot is be lehet vele gyűjteni. Azaz fel lehetett jegyezni a tévézési szokásokat.
Csak az Amerikai Egyesült Államokban 11 millió háztartás szokásait térképezték ezzel a módszerrel, majd adta el a gyártó jó pénzért. Az USA Szövetségi Kereskedelmi Bizottsága (Federal Trade Comission, FTC) 2,2 millió dollárra büntette a VIZIO-t. A Kaliforniában gyártó vállalat nem is tagadta a vádakat, elismerte a tisztességtelen és megtévesztő adatgyűjtést, és peren kívül kifizette a több mint 600 millió forintnyi bírságot.
A beépített térkép segítségével egy órán át nyomon követhetjük a beszélgetőpartnereink útját. Néhány gombnyomás és a beépített helymegosztással egy térképen láthatjuk az ismerősünk, családtagunk helyzetét.
Ezzel a funkcióval úgy oszthatjuk meg a tartózkodási helyünket, hogy az hatvan percen keresztül élőben nyomon is követhető.
Egy külön gomb segítségével kapcsolhatjuk be vagy ki ezt a funkciót, ami egyrészről hasznos, például, ha egy családtagunkért aggódunk, és visszás, ha egy másik családtag (például a feleségünk) után pedig kémkednénk.
A helyadatainkat, eddig is meg tudtuk osztani, ha akartuk, de csak statikus formában. Az újítás megjelenésétől viszont a minket jelölő kék pötty már mozogni is fog, ha szeretnénk, akár 60 percen keresztül is.
Az alkalmazások zöme, amit letöltünk itt is engedélyt kér a profilunk adataihoz, és erre fel is hívja a figyelmünket. Jó esetben! Ugyanis van amelyik engedélyt sem kér! A Beállításoknál az Alkalmazások menüben ellenőrizhetjük, hogy melyik mihez fér hozzá!
Szükség esetén módosíthatunk a jogosultságaikon és nem árt néha egy nagytakarítást csinálni ezen a területen!
Azt menti el automatikusan (amíg ki nem kapcsoljuk), hogy merre jártunk, hol dolgozunk, és hol lakunk! Ráadásul, ha ismerünk egy Google-fiókhoz tartozó jelszót, megnézhetjük ki merre járt!
Amint illetéktelenek kezébe kerül a térkép, amin a lakhelyünk, a munkahelyünk is fel lehet tüntetve, nagyobb eséllyel leszünk kitéve betöréses lopásnak (láthatják, mikor nem vagyunk otthon) vagy rablásnak (megfigyelhetik az útvonalat, amin haza vagy futni járunk).
Van ugyan haszna ennek a funkciónak- például a sportolók készíthetnek statisztikát a térkép idővonala segítségével- de fő a biztonság! A Google „locationhistory” fülön állíthatjuk le a követést!
Kattintsunk a már jól ismert fogaskerék ikonra, és nyomjunk a „Helyelőzmények szüneteltetésére”. Ugyanitt akár törölhetjük is az eddig felgyűlt adatokat!