tóth gabi
Az emberek képzése, fejlesztése a munkaerõhiány megoldásának kulcsa - állítja Rapcsák Dániel, a Vanessia Kft. szakmai igazgatója.
A szakember erről a HG Media konferenciáján beszélt, és arra is felhívta a figyelmet: immár nem csak a gyakornokok foglalkoztatásának támogatására, hanem a munkatársak képzésére, új kollégák szakképesítéshez juttatására is lehet forrás szerezni európai uniós pályázatok útján.
A kiírások az elmúlt napokban jelentek meg, érdemes odafigyelni rájuk. A vidéki kis- és középvállalkozások csaknem 20 milliárd forintot, a vidéki nagyvállalatok 21,5 milliárd forintot nyerhetnek, míg a budapesti és Pest megyei cégek között összesen 3,1 milliárd forintot osztanak szét.
Alig találni a piacon frissen végzett szakmunkást. Aki kikerül az iskolából, az szinte azonnal talál állást. A cégeknek most már a rugalmas munkaidő biztosítására, sőt, a vezetők kommunikációjára is oda kell figyelniük, ha meg akarják szerezni és tartani a jó szakembereket!
– tette hozzá Rapcsák Dániel, akinek tapasztalatai szerint nő az igény például a stresszkezelő, a cégvezetők kommunikációját javító tréningek iránt.
Semmiképp sem érdemes sajnálni a pénzt és az időt az oktatásra. Előnybe kerülhet az, aki nem feledkezik meg erről – véli a szakember. Magyarország ugyanis igencsak le van maradva az egész életen át tartó tanulásban: nálunk a felnőtteknek mindössze 7 százaléka képzi magát folyamatosan, míg az európai átlag 10 százalék, Szlovéniában pedig több mint 12.
A felnőttkori tanulás egyik legfontosabb színtere a munkahely.
Különösen nagy jelentősége van az oktatásnak akkor, amikor lasszóval kell vadászni a szakembereket, hiszen a cégek által finanszírozott képzések hatékonyabbá teszik a munkát, és motiválják is az embereket. Ez pedig hosszú távon képes megoldani a munkaerőhiány problémáját
– mutatott rá Rapcsák Dániel.