kulcsár edina
Rengeteg elektromos cuccot hurcolunk magunkkal állandóan. GPS-t, okostelefont, notebookot. A hideg azonban komoly károkat okozhat eszközeinkben, mely akár végzetes is lehet számukra. A Ripost most segít, hogyan óvd meg elektromos készülékeid a fagyos idõjárástól.
1. A hidegnek leginkább az akkumulátorok és az elemek vannak kitéve. Ezek viselik a legrosszabbul a hőmérséklet ingadozást. Már 10 fokos hőmérséklet ingadozás is a felére csökkentheti bármilyen eszköz üzemidejét. Van megoldás, tippjeink az akkumulátor megóvására:
- Kapcsoljunk le minden felesleges funkciót. Például kamerák esetében a Led-kijelző folyamatos működése teljesen felesleges hideg időben.
- Használaton kívül kapcsoljuk ki az eszközöket. Hiszen a hideg hatására bármilyen akkumulátor nagyon gyorsan lemerül.
- Vigyünk magunkkal tartalék elemet vagy akkumulátort. Ezeket mindig tartsuk meleg helyen. A lecserélt, már lemerült akkumulátort se tegyük csak úgy ki a hidegnek. Rejtsük el a táskánk belső, legmelegebb zsebébe vagy a kabátunkba. Később, ha meleg helyen volt, egy kis plusz áramforrást nyerhetünk még belőle.
2. Az elektromos kütyüknek a pára sem a barátja. Így minden esetben óvjuk az eszközeinket a páralecsapódástól. A lecsapódott nedvesség ugyanis végleges károkat okozhat bármelyik eszköz esetében. Óvintézkedési tippjeink:
- Mindig törekedjünk arra, hogy fokozatos legyen a hőmérsékletváltozás minden esetben. Próbáljunk meg a táska, zseb vagy bebugyolálás által átmenetet képezni a végletes hőmérsékletek között.
- Erre különösen figyeljünk a fényképezőgépek esetében. Legalább egy órát adjunk nekik köztes hőmérsékletű helyen. Tökéletes lehet erre egy garázs, vagy maga az autó is. Erre az időszakra mindenképpen vegyük le róla az akkumulátort.
- Abban az esetben, ha nem sikerült megúszni a párásodást, még van megoldás. Tegyük az elektromos eszközt egy légmentesen lezárható zacskóba, és helyezzünk mellé némi szilikagélt. Ilyen gélt minden egyes cipővásárláskor találunk a termék mellé csomagolva, kis zacskókban. A szilikagél ugyanis pontosan arra való, hogy megköti a párát.
- A telefonok esetében is nagyon fontos a fokozatosság elve. Azonban ha bepárásodott, kapcsoljuk ki, szedjük szét, vegyük ki az aksit és ennél a helyzetnél is tökéletes megoldással szolgálhat a szárításhoz a szilikagél. Ezt a módszert abban az esetben is alkalmazhatjuk, ha esetleg kádba, mosdóba, vagy bármilyen vizes helyre ejtettük készülékünket.
3. Csak akkor kapcsoljuk be a laptopot, a notebookot vagy a tabletet, ha már átvette a szoba hőmérsékletét. Addig semmi esetre se, hiszen komoly károkat okozhatunk benne.
- Hideg időben tudjuk, hogy könnyebben törik a műanyag. Ez igaz az elektromos eszközeink esetében is. Ezért érdemes jobban védeni ilyenkor őket az ütődéstől. Ebben az időszakban fokozottan praktikusak lehetnek a polártáskák vagy tokok, hiszen nem csak az ütődések ellen, de a hidegben is jól szolgálnak.
- Figyeljünk arra, hogy soha ne hagyjuk a kocsiban az eszközöket a hidegben. Lopásvédelem szempontjából sem túl praktikus ott tárolni őket, azonban a hidegtől komolyan károsodhatnak. Ez igaz a GPS-re is, kényelmes, ha a kesztyűtartóban pihen, és mindig kéznél van, azonban meg is ölhetjük ezzel.
- Figyeljünk arra is, hogy eszközeinket a radiátor és más hősugárzók közelébe se tegyük. A meleg ugyanúgy nincs jó hatással az elektromos cuccokra, mint a hideg.