kulcsár edina
Felmerül a kérdés, mi történik halálunk után személyes dolgainkkal. Az örökösödési jog gondoskodik az ingó és ingatlan tárgyainkról, mint ahogyan a hivatalos dolgaink is rendezettek. Azonban a személyes levelezésünk és a netes fiókjaink sorsa már kérdõjeles. Ennek járt utána a Ripost.
Amennyiben szeretnénk, hogy családtagjaink vagy barátaink hozzáférjenek levelezésünkhöz, vagy Facebook-fiókunkhoz, erről a legegyszerűbben egy jelszótároló applikációval gondoskodhatunk. Illetve kézenfekvő megoldás, ha hagyományos módon valahova feljegyezzük nekik jelszavainkat. Ellenkező esetben elég nehéz a hozzáférés és sok bürokratikus utánajárás nehezíti az intézkedést.
A Yahoonál nincsenek lehetőségek. Náluk a személyes adatok sajnos mind elvesznek, ha senki sem fér az elhunyt fiókjához. Mind a képei, mind az összes ott tárolt információ megszűnik öröklés nélkül, hiszen a rokonok egyetlen lehetősége, hogy töröltessék az elhunyt fiókját.
A Google ide vonatkozó segítő oldalán inaktiválni vagy törölni tudja a hozzátartozó az elhunyt rokona fiókját. Illetve szigorú szabályok alapján, még adatokat is kaphat belőle, hosszas ügyintézés mellett. Azonban náluk van más megoldás. Mindenki saját maga is rendelkezhet arról, hogy ki örökölheti meg személyes fiókját. Az Inactive account manager arról gondoskodik, ha valaki hosszabb ideje nem lépett be a rendszerbe, az ismerőseit, a közeli barátokat értesíti a belépési jelszóról. A legjobb megoldásnak mégis az tűnik, ha mindenki maga adja meg, hogy kinek legyen hozzáférése fiókjához, halála esetén. Erre a Google-nél van is lehetőség, sőt még a későbbiek folyamán ez módosítható is.
A Facebook nagyon komolyan veszi az adatvédelmet. Õk praktikusan két opciót ajánlanak fel erre a helyzetre a rokonoknak. Megszüntethető a fiók, vagy emlékoldallá alakítható. Ez annyit takar, hogy megmarad a személyes oldal, csak nem lehet ismerősnek jelölni illetve nincs szülinapi emlékeztető. A rokonok, barátok azonban továbbra is írhatnak a személyes profilhoz, szerettük emlékére.