kulcsár edina
Három egyszerû trükkel megóvhatjuk a gépünket a támadásoktól, és a jelszavainkat sem lopják el!
Naponta gyakran tucatnyi weboldalt is megnyitunk, miközben az interneten szörfözünk – ezek között azonban több olyan is lehet, amelyek veszélybe sodorják a virtuális biztonságunkat, például azzal, hogy kiszivárogtatják a jelszavainkat vagy más személyes adatainkat. Azzal ugyanis, hogy megnyitunk egy oldalt, számtalan információt küldünk el magunkról és a számítógépünkről. Három egyszerű kis trükkel azonban máris biztonságosan internetezhetünk!
Mozilla Firefox, Google Chrome, Safari – mindegy, milyen böngészőt használunk, mindegyikben van inkognitóablak-lehetőség!
Hogy ez mire jó? Ha ebben az ablakban nyitunk meg egy-egy oldalt, vagy lépünk be bármelyik fiókunkba, a böngészésnek nem marad nyoma sem az előzményekben, sem máshol. Ennek persze olyan veszélye is van, hogy a rendszer nem menti el az egyes linkeket, amire később szükségünk lehet, de ezzel a módszerrel minden internetes lábnyomunkat eltüntethetjük.
Akkor is legyünk óvatosak, ha szeretünk sokféle bővítményt és kiegészítőt letölteni a gépedre. Attól még, hogy egy bővítmény elsőre tökéletesnek tűnik, nem árt elolvasni a részleteket is – lehet, hogy a telepítésével személyes információkat szivárogtatunk ki! Egyes bővítmények ugyanis a jelszavainkat vagy éppen a bankkártyánk adatait kérhetik – gyanakodjunk, hogy ezek az információk nem jó kezekbe kerülnek!
Lényegesen leegyszerűsítheti internetes működésünket, ha felhasználóneveinket, e-mail címeinket vagy éppen a jelszavainkat elmentjük az egyes oldalakon, ezzel azonban komoly kockázatot is vállalunk! Ennek kivédésére szintén jó megoldás lehet az inkognitómód, de ugyanígy hatásos az előzmények törlése, valamint mindig utasítsuk el a jelszó mentése opciót, ha felajánlja az adott oldal.
Olyankor kicsit más a helyzet, ha tudjuk, hogy rajtunk kívül senki nem fogja használni a számítógépet vagy a laptopot, de óvatosnak lenni ilyenkor sem árt –
az ördög ugyanis nem alszik!