kulcsár edina
A fagyasztó a modern ember nagy barátja, hiszen rengeteg élelmiszert hosszú ideig frissen tart, de van néhány étel, amit sose tegyünk a mélyhûtõbe, ha jót akarunk!
Tévhit, hogy a fagyasztó meghosszabbítja a belepakolt élelmiszerek szavatossági idejét, de az igaz, hogy egy-egy termék frissességét tovább megőrzi a fagyos körülmények között. Ez azonban nem mindenre kiterjedő megoldás, van néhány élelmiszer, amit elrontunk azzal, ha a fagyasztóba tesszük.
Jó ötletnek tűnhet egy doboz tej fagyasztóba pakolása, de valójában cseppet sem az – a tej ugyanis darabosan fog kiolvadni, és nem csak az ízélmény veszik el, de még undorítóvá is válik. Sütés-főzéshez ugyan használhatjuk, de azt is csak akkor, ha felolvadás után pár órára a hűtőbe tesszük.
Ugyanilyen elkeserítő eredményt produkál a tejföl vagy a joghurt is – ezeket csak a hűtődben tároljuk!
Zöldségek-gyümölcsök esetében nagy általánosságban elmondható, hogy bírják a fagyasztást, de csak akkor érdemes őket idepakolni, ha utána nem nyersen szeretnénk fogyasztani őket, hanem sütéshez, főzéshez használnánk. Viszont a nagy nedvességtartalmú vagy leveles zöldségeket gyakorlatilag megöli a fagyasztó: elvesztik tartásukat, belsejük kásássá válik és ízük is elég furcsává válik.
A nyers krumplinak sem barátja a fagyasztó. Ilyen esetben hasonló folyamatok mennek végbe benne, mint a leveses zöldségek esetében: kiolvasztva megpuhul, vizes lesz, és kap egy édeskés mellékízt. A nyers krumplit felesleges is fagyasztani, hiszen hónapokig eláll száraz, hűvös helyen is.
Egész, nyers tojást lefagyasztani a lehető legrosszabb ötlet – a hideg hatására ugyanis megnő a tojás térfogata, megrepeszti a héját, és kifolyik. Különválasztva azonban, egy kis sóval elkeverve a fehérjét és a sárgáját is lefagyaszthatjuk!
Nagyon sok készétel van, amiből ha több adagot főzünk, nyugodtan elrakhatunk néhány porciót a fagyasztóba – az olajban sült, panírozott ételekre azonban ez nem igaz. Kiolvasztás után ugyanis a bunda vizessé válik, szétesik, és elég rondán is néz ki. Néhány esetben segíthet rajta egy pár percnyi forró olajos fürdő, de inkább ezeket az ételeket ne fagyasszuk le.
A majonéz számára is átok a mélyhűtő – a benne található olaj ugyanis a kiolvasztás során kicsapódik a szószból, és már nem lehet ugyanolyan krémesre visszakeverni. A majonézes ételek esetében is ugyanez a probléma.
Ha marad kifőzött tészta vagy rizs, azt a hűtődbe tegyük, ne a fagyasztódba – és néhány napon belül együk meg. A fagyasztó ugyanis tönkreteszi mindkét köretet: a szemek vagy szálak szétesnek, elvesztik a tartásukat és ízük sem marad. Szárazon viszont sokáig eláll a tészta és a rizs is.
A legtöbb nyers húsra igaz, hogy nyugodtan betehetjük őket a fagyasztóba, egy kis fagypont alatti hőmérséklet egyáltalán nem árt nekik. Viszont ha kiolvasztottuk a húst, de rájöttünk, hogy nincs mindre szükségünk, akkor se fagyasszuk vissza a karajt vagy a csirkemellet – ezzel ugyanis az egészségünket is kockáztatjuk.