tóth gabi
Megrohadt zöldségek, penészes sonka, megromlott tej. Valószínûleg te is találtál már ilyen ételeket a hûtõdben. De vajon mi lehet a gond? Mutatjuk!
A hűtőben nem állandó a hőmérséklet, de a szakértők szerint a 0-4 Celsius-fok közötti hőmérséklet az ideális. Ezen a hőfokon ugyanis még nem terjednek a baktériumok. De nem szabad nulla fok alá esni, mert akkor megfagy az élelmiszerekben lévő víz, amiatt pedig megromlik az étel.
Azon felül, hogy hamar megromlik az étel, más jelei is vannak annak, hogy túlságosan meleg van a hűtőben. Az újabb készülékekben már van beépített hőmérő, így pofonegyszerű lelesni, milyen hőmérséklet van odabenn, sőt, vannak olyan készülékek is, amelyek riasztanak, ha 4 fok felé vagy 0 fok alá esik a hőmérséklet.
Ha azonban régebbi hűtőnk van, akkor is egyszerűen kideríthetjük: a hűtő falán ugyanis víz csapódik ki. Ha pedig túl alacsony a hőmérséklet, akkor megfagy a hűtő hátsó oldala.
A szakértők szerint nem árt, ha akkor is veszünk egy hőmérőt, ha van beépítve a hűtőbe. Így ugyanis meg tudjuk azt is nézni, mekkora különbség van a hűtők polcai között. Pár száz forintért már lehet venni olyat, amit mágnessel rögzíthetünk a hűtő falára.
Ha telezsúfoltuk a hűtőnk, azzal tönkre tehetjük az ételeket. Minél több dolog van benne, annál nehezebb lesz lehűteni.
Viszont arra is ügyelni kell, hogy üresen csak energiapazarlás járatni a hűtőt, valamint ekkor túlságosan is lehűl. Éppen ezért ha kevés dolog van a hűtődben, mindenképp tegyünk be egy-két palack vizet.
Vásárláskor érdemes megnézni, mi az ajánlott tárolási hőmérséklete egy-egy ételnek. Ez általában 3-5 fok között van. Egyes élelmiszerek, mint például a kemény sajtok vagy a csomagolt saláta ennél magasabb hőmérsékletet igényelnek, ezért ezek gyakran megfagynak a hűtőben.
Az egészségre így sem ártalmasak, csak az ízük és az állaguk változik meg. Egy trutyis salátát pedig keveseknek van kedve megenni…
Összehasonlítva a mai helyzetet a 3-4 évtizeddel ezelőtti állapotokkal, azt kell mondani, hogy megrögzött hűtőhasználók lettünk. Pedig a mindennapos élelmiszerek nagy része nem is igényel hűtést.
A banán például bebarnul a hűtőben, de a kenyeret se szabad betenni, mert a keményítő kicsapódik. De ne rakjuk be az őszibarackot, a szilvát, a bogyós gyümölcsöket és a burgonyát se.
Ha nem ettük meg az ebédet, nyugodtan be lehet tenni a hűtőbe – jól záró dobozokban és csak azután, hogy szobahőmérsékletűre hűtöttük. De az a legjobb, ha hideg vízbe állítjuk a dobozokat, hogy hamarabb hűljenek, így ugyanis lassabban terjednek a baktériumok.
Bár azt gondolnánk, teljesen rendben van, hogy egy félig megevett babkonzervet tárolunk a hűtőben, inkább ne tegyük. Legalábbis ne a konzervdobozban. A fémdoboz ugyanis reakcióba lép az étellel és olyan vegyi anyagok oldódhatnak ki belőle, amelyek károsak az egészségre.
De a ketchupot, mustárt és mártásokat mindenképpen tegyük hűtőbe felbontás után!
Kezdjük lentről felfelé…
Rekeszek: zöldségek és a gyümölcsök
SOHA ne mossuk meg ezeket, mielőtt hűtőbe tesszük, mert csak bepenészedik.
Alsó polc: nyers hús, a baromfi, a hal és a tejtermékek
Ez a hűtő leghidegebb pontja, így itt maradnak legtovább frissek az élelmiszerek. A tejet toljuk hátra a falhoz, ekkor marad a legtovább fogyasztható.
Azonban arra ügyeljünk, hogy a húsokat mindig tányéron vagy egy dobozban tartsuk, mert így megelőzhetjük a szalmonella-fertőzést.
Középső polcok: tojás és csemege termékek
A tojásnak nem csak azért jó a középső rész, mert érzékeny a hőmérsékletváltozásra és itt a leginkább kiegyenlített a hőmérséklet. Hanem azért is, mert a tojás képes megkötni a szagokat, amelyek a hűtőben terjengenek.
Felső polc: bor és maradékok
Tévhit, hogy a hűtő ajtajában kellene tartani a bort. A felső polc a legideálisabb neki, ahol átlag 3 fok körül van a hőmérséklet.
Az ajtó alsó része: narancslé, öntet, mártás
Ezekben már általában van annyi tartósítószer, hogy magasabb hőmérsékleten is tovább maradnak jók.
Az ajtó felső része: vaj, sajt
Ez a hűtő legmelegebb része, így ide érdemes olyan élelmiszert tenni, amely nem igényel jéghideget. Így legalább a vaj is kenhető marad…