Létrehozva: 2015.07.29.

Megtalálta a nácik elrabolt kincsét egy kezdő kincsvadász

217 darab, összesen 1,5 kg súlyú történelmi aranypénzt talált egy alsó szászországi amatõr régész. A pénzeket 1831 és 1910 között verték és valószínûleg a második világháború végnapjaiban rabolta a náci német hadsereg.

 

Kalandos történetű aranykincset talált egy alsó-szászországi kincsvadász, bizonyos Florian Bautsh.

 

Egy erdei kutatás során a fémdetektor  jelzett és Bautsh hamarosan 10 darab régi aranypénzt talált. Az amatőr régésznek helyén volt a szíve, mert nem keresett illegális csatornákat, hogy pénzzé tegye a XIX századból és a XX. század elejéről származó, az arany értékén felül is jelentős numizmatikai értékkel bíró leletet, hanem értesítette a területileg illetékes Lüneburgi Múzeum szakembereit.

 

Szerény jutalom

 

Õk egy gyors, szakszerű feltárással további 207 darab érmét találtak. A lelet súlya 1,4 kilogramm  - ne feledjük, valamennyi aranypénz -, szakértők szerint 45 ezer euró (majdnem 14 millió forint). A megtaláló jutalma a lelet értékéhez képest szerénynek mondható 2500 euró volt.

Természetesen a hatóságok megpróbálták kideríteni a jogos tulajdonos személyét, de a nyilvános felhívásra senki sem jelentkezett. A német pénzügyminisztérium sem nyújtott be igényt , így a lelet végül a Lüneburgi Múzeumba került.

 

Náci zsákmány volt

 

 

Arra is kitértek a kutatások, honnan juthatott az erdei fenyő tövébe a történelmi pénzeket tartalmazó, kátránylemezzel kibélelt két zsák. Könnyű dolguk volt, mert a batyukat a birodalmi bank pecsétje zárta. A legrégibb érme 1831-ből származik, a legújabb pedig 1910-ből, de egyiket sem német területen verték. Az érmék többsége - összesen 128 darab - Belgiumból származik. További 74-et Franciaországban, 12-őt Olaszországban, 3-at pedig az Osztrák-Magyar Monarchiában vertek.

A kutatók ezen kívül két, horogkeresztet és birodalmi sast ábrázoló, Reichsbank Berlin 244 feliratú pecsétet is találtak a zsákokban. Ezekből, valamint a kátrány bélelés anyagvizsgálatából megállapították, hogy a lelet 1950 előtt került a földbe és a pénzeket valószínűleg a nácik rabolták el a második világháború utolsó napjaiban, az általuk megszállt területekről.

 

Spájzolt volna a banki dolgozó

 

Ha ez valóban így történt, az akció szinte bizonyosan a német birodalmi bank egyik - nehéz időkben anyagi biztonságra áhítozó - alkalmazottjának tulajdonítható – ismertette a kutatási eredményeket a mult-kor.hu.

A kincsvadász tavaly októberben tett bejelentést felfedezéséről. A tulajdonjogi kérdések tisztázása után a napokban kerültek az érmék, egyelőre ideiglenesen a Lüneburgi Múzeumba, és a kincs jövőben valószínűleg az intézmény állandó kiállításának része lesz.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek