tóth gabi
Az átlagnyugdíjas kétezer forintos többlettel számolhat, a többségnek viszont kevesebb, mint 800 forinttal kell beérni. A magyar nyugdíjrekorder juttatása viszont havi 20 ezer forinttal emelkedik. Sokan igazságtalannak érzik ezt.
Egy huszassal kap többet januártól a magyar nyugdíj-rekorder, aki eddig is már több, mint 1,3 millió forintot kapott havonta. Személyét titok övezi, de a nyugdíjkalkuláció szabályai szerint évtizedekig extra fizetést kellett kapnia, természetesen bejelentett, adózott formában.
Egy közelmúltban nyugalomba vonult csúcsvezetőről lehet szó,
aki jóval a 62 éves nyugdíjkorhatár fölött mondott le, feltehetően valamely multicég irányításáról.
Az átlagnyugdíjasok helyzete korántsem ilyen rózsás. Az alacsony infláció miatt jövőre 1,6 százalékkal fognak emelkedni a nyugdíjak. Ez a nyugdíjasok több mint felének kevesebb mint 1600 forint pluszt fog jelenteni, mert a derékhad havonta kevesebb mint százezer forint járandósággal kell hogy beérje.
A 117 ezer forintos átlag mögött tetemes különbségek húzódnak meg: 70 ezer nyugdíjasnak havonta kevesebb mint ötvenezer forint jut, és valamivel több mint százezren kapnak havi kétszázezer forintnál többet.
Mire futja a nyugdíjból?
A nyugdíjemelés mértékét a mindenkori infláció határozza meg, de nem igazodik például az energia vagy a gyógyszerek árváltozásához. Bizonyos döntések ezért a kisnyugdíjasokat mindig jobban érintették, mint másokat, mivel az idősek élelmiszerre, gyógyszerekre és energiára többet költenek a jövedelmükből, mint az átlagnépesség.
Az emeléssel nem lesz minden nyugdíjas elégedett
Leginkább azt kifogásolják, miért nem egy mindenkire egyaránt érvényes fix összeggel kompenzálja az állam az áremelkedést? A jelenlegi szabályozás ugyanis oda vezet, hogy a már említett 50 ezer forint alatti nyugdíjakra kevesebb mint nyolcszáz forint emelés jut, ami vajmi kevés,
Ugyanakkor a luxus-nyugdíjasok tisztes summát kapnak, noha ők erre nem szorulnak rá.
Persze az éremnek van másik oldala, hiszen emeléskor sem lehet figyelmen kívül hagyni a nyugdíjösszeg alapját képező dolgos éveket. Azt, hogy ki mennyit tett le az asztalra, míg aktív volt.