időjárás
A Kossuth-díjas és Jászai Mari-díjas színész kilencvenéves volt.
Megrendítő hír rázta meg a magyar művészvilágot: életének 91. évében elhunyt Harkányi Endre Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész. Harkányi generációk kedvence volt, aki páratlan tehetségével és jellegzetes hangjával felejthetetlen alakításokat hagyott maga után. A hírt az Index közölte elsőként, és azonnal mély gyászba borult a színház- és filmrajongók közössége.
A színész idén januárban került kórházba, miután otthonában elesett és combnyaktörést szenvedett. Az eset után a Story magazinnak még optimistán nyilatkozott, elmondta, hogy kiváló ellátásban részesül, és a szobájából nyíló havas panorámát kifejezetten romantikusnak találja. Akkor még úgy tűnt, hogy állapota javul, azonban a szervezete végül nem tudta legyőzni a hosszú betegség kimerítő hatásait.
Harkányi Endre pályafutása több mint hat évtizedet ölelt fel. 1934-ben született Budapesten egy zsidó családban, ahol már egészen fiatalon megtapasztalta a veszteséget: édesanyját a deportálások során vesztette el, édesapja pedig az ukrajnai munkaszolgálatból hazatérve hunyt el. A hányattatott gyermekévek ellenére rendkívüli tehetsége hamar megmutatkozott: alig 13 évesen már szerepet kapott Radványi Géza legendás filmjében, a Valahol Európában című alkotásban, ahol a híres mondatot is ő mondta el:
Könyörgöm, akasszuk fel!
A színészi pálya iránti elhivatottsága később sem csökkent. Bár családja eredetileg más mesterséget szánt neki, és esztergályosnak tanult, végül jelentkezett a Színház- és Filmművészeti Főiskolára, ahol 1957-ben végzett. Ezt követően olyan rangos színházak társulatában játszott, mint a Vígszínház, a József Attila Színház és a Mikroszkóp Színpad. Tehetsége nemcsak a színpadon, hanem a filmvásznon és a szinkronstúdióban is megmutatkozott: generációk emlékeznek rá Mézga Géza és a Vízipók-csodapók Keresztespókjának ikonikus hangjaként.
A művész 2015-ig aktívan dolgozott, majd visszavonulása után is szívén viselte a színház ügyét. Egy 1977-es interjúban elmondta, hogy a színház legfontosabb küldetésének az emberek nevelését tartja.
A színház olyan, amilyenek mi magunk vagyunk. S ha valaki arra kíváncsi, milyenek vagyunk: jöjjön el a színházba.
A magyar színház- és filmművészet egyik legnagyobb alakja távozott, akinek hangja és alakításai örökre velünk maradnak. A közönség és a szakma egyaránt mély gyásszal búcsúzik tőle, emléke pedig generációkon át él tovább a színpadon és a képernyőn egyaránt.