tóth gabi
Óriási vesztesége érte a színészt. Heller Tamás legközelebbi barátját gyászolja, akivel 45 éve álltak szoros kapcsolatban.
Heller Tamás közel 45 évvel ezelőtt a munkának köszönhetően ismerte meg Kemény Kázmért. Idővel szoros barátokká váltak, és nem telt el úgy hét, hogy ne találkozzanak. Ha idejük nem engedte, valamelyiküknek mindig megcsörrent a telefonja, és érdeklődtek egymás hogyléte felől.
Vasárnap délelőtt azonban mindennek vége lett, Kazi – ahogy a művészvilágban ismerték – örökre lehunyta a szemét. Heller Tamás lapunknak árulta el, hogy mennyire megrázta a szomorú hír, pótolhatatlan barátot és kollégát veszített el a zenész személyében.
„Annak idején sokat jártunk vidékre péntekenként lottóhúzásra. Mindketten benne voltunk a műsorban, onnan datálódik a mi barátságunk. Minden héten beszéltünk, ha nem személyesen, akkor telefonon."
Amikor nagyon beteg lett, nem engedte senkinek, hogy meglátogassák, csak egyedül nekem. Rajtam kívül Kovács Katival és Arató Andrissal is tartotta a kapcsolatot.
„Nem is olyan régen voltam nála, aztán úgy három héttel ezelőtt az üzente a családjával, azt szeretné, hogy úgy emlékezzek majd rá, amikor még jól volt és együtt kávéztunk nála, ezért többé ne menjek” – mesélte Tamás. „Tudtuk, hogy súlyos egészségügyi problémája van, és tisztában voltunk azzal, eljön az idő, amikor elveszítjük, de erre nem lehet felkészülni” – mondta szomorúan.
Van egy törvény a színházi világban, egy előadás előtt nem lehet felhívni a színészt rossz hírrel, hiszen nem lehet hatással a színpadi alakítására a lelki állapota, pláne egy haláleset után. Nincs jó pillanat egy ilyen szomorú információ megosztására…
Éppen Kispesten volt egy előadásom vasárnap, amikor megcsörrent a telefonom.
„Éreztem, hogy nagy baj van. Kazi fia hívott telefonon, és tőle tudtam meg, hogy vasárnap délelőtt 10 óra után pár perccel elment. Előadás előtt fél órával kaptam ezt a szomorú hírt, még most sem tudom elhinni” – fűzte hozzá Heller Tamás.
Tamás és Kazi a ’80-as években találkoztak először, lapunknak azt az időszakot is felidézte, és elmondta, milyen embernek tartotta barátját.
„Fiatal korában kajakozott, úgy tudom, hétszeres magyar bajnok volt a sportágban. Először bőgőzött, később énekelt, majd zenekart is alapított. Először Pepsi, majd Canada Dry néven váltak ismertté. Évtizedeken keresztül kevés olyan nagyszabású bál volt Budapesten, ahol nem ők játszottak volna. A Váci és a Soroksári úton akkoriban is sok gyár volt, mindegyikben a rendezvényeken ők szórakoztatták a közönséget. A kor legnépszerűbb művészeivel dolgozott együtt, többek között Alfonzóval, Kovács Erzsivel, Sárosi Katival, Zsoldos Imrével, Szuhay Balázzsal, Csala Zsuzsával, Tamási Eszterrel, akik már sajnos nincsenek velünk. Vagy megemlíteném Kovács Katit, Oszvald Marikát, Mátrai Zsuzsát is, de lehetetlen lenne felsorolni az összes művészt, akikkel valaha is együttműködött.”
Korrekt volt, és a világ legprecízebb emberét ismerhettem meg a személyében.
„Annak idején a szervezők a művészek bevételeiből 10 százalékot levettek, de ő soha!” – mesélte Heller Tamás a zenész, énekes, zenekarvezető, műsorvezető barátjáról.