Marics Peti
Gáspár Győzi minden bizonnyal az első, aki Magyarországon a kamerák előtt kapott pánikrohamot.
Évek óta tudjuk, hogy Győzike nagyon súlyos pánikbetegséggel küzd. Ugyanakkor sokan vannak még ma is, akik csak legyintenek erre a ma már szinte népbetegségnek számító kórképre és csupán színjátéknak vélik a rohamokat. Pedig, akit rohamok gyötörnek, azok bizony a kínok kínját élik át, miközben szinte a semmiből lecsap rájuk a légszomj, a mellkasi fájdalom és a heves szívdobogás. Nem véletlenül érzik úgy a betegek, hogy szó szerint pillanatok választják el őket attól, hogy visszaadják lelküket a teremtőjüknek.
Az Ázsia Expressz néhány nappal ezelőtti adásában tisztán látszott, hogy bizony a pánikroham nem játék. Mint ismeretes, Gáspár Győző az egyik feladat teljesítése közben lett rosszul. A kamerák rögzítették, ahogy falfehér lett, majd levegőért kapkodott. Az arcán jól látszott a pánikfélelem. Gáspár Bea azonnal tudta, hogy a férjének most rá és csak rá van szüksége. Nyugtatni próbálta, amíg többen siettek a segítségére és végül a földre fektették a fulladozó showmant. A felvételen az is látszott, hogy Bea asszonynak komoly gyakorlata van az ilyen helyzetek kezelésében, és mivel az esetről szóló cikkek alatt rengetegen jelezték, hogy ők, vagy közeli hozzátartozójuk is pánikbeteg, arra gondoltunk, megkérdezzük őt magát, mit telhetünk, ha a környezetünkben valakinél a roham jeleit látjuk.
"Amikor Ázsiában annál a bizonyos feladatnál láttam, hogy Győző rohamot kap, automatikusan bekapcsolt nálam a már megszokott gyakorlat. Persze tudom, hogy mindenkinél más és más módszer válik be, de tény, hogy én magam már rengeteget kipróbáltam ezek közül és tapasztalatból tudom, melyek azok, amik hatásosak lehetnek. Az első és legfontosabb a jelenlét. Tudatosítom Győzőben, hogy nincs egyedül és gyakorlatilag folyamatosan igyekszem magamra irányítani a figyelmét, ha ez sikerül, akkor elterelődnek a gondolatai és egészen hamar vissza tudom őt hozni a valóságba. Folyamatosan igyekszem tudatosítani benne, hogy nincs veszélyben és nem fog meghalni. Ami nálunk még bevált, az a folyamatos érintés. Győzőnek a kezét kell fogni és ettől egy idő után csillapodnak a rohamai" - sorolta lapunk kérdésére a náluk bevált praktikákat Gáspár Bea.
Persze az is tény, hogy a pánikbetegség és az azzal járó roham nem "csak" magát a beteget terheli meg lelkileg, de a környezetét is, hiszen nyilván illesztő azt látni, hogy egy szerettünk fuldokolni kezd, miközben erre látszólag semmi oka nincs. Bea asszony is nagyon megrémült, amikor sok évvel ezelőtt először jelentkeztek Győzőn a tünetek. "Persze, hogy én is halálra rémültem. Többször is orvosért telefonáltam, de ma már erre csak nagyon ritkán van szükség, hiszen Győzőnek vannak gyógyszerei, amelyek hamar segítenek. Ennek ellenére ez a családtagok számára is nagy teher."
De a szeretet nem nézi, hogy ki milyen problémás. A szeretet csak ott van és segít...
- tette hozzá Bea.