kulcsár edina
Pár éve már nagy botrány volt belõle, amikor kálium-kloriddal dúsították a sót. Most viszont már az sincs benne, amit ráírnak a csomagolásra! Az élelmiszerlánc-biztonsági hivatal keményen lecsapott.
Néhány éve még arról beszélt mindenki, hogy kálium-kloriddal turbózzák fel a gyártók a konyhasót. A neten terjedő tudományos, és áltudományos cikkek tucatjai szerint a kálium "nem igazán tesz jót" a szívműködésnek. Ma viszont már inkább "kifelejtik" egyes gyártók a fontos anyagokat a konyhasóból!
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) ezúttal az asztalunkra kerülő sókat vizsgálta meg alaposabban. Főként a speciális, jódozott, a fluorozott, vagy a csökkentett nátrium-tartalmú sókat vették elő.
Már meg sem lepődünk ilyenkor, hogy a bevizsgált 45 termékből, 40 ellen indult eljárás!
A vizsgálat után 32 esetben figyelmeztetésben részesültek az élelmiszer-vállalkozók, további 8 terméknél pedig összesen mintegy félmillió forint bírságot szabtak ki a szakemberek. Több tételt a kereskedelmi forgalomból is ki kellett vonni.
A leggyakoribb hiba a tápértékjelölés elmaradása vagy hibás feltüntetése volt. A korlátlan minőség-megőrzési idővel jelölt termékek közül kettő, a tételazonosító jelölés lehagyása miatt, nem volt nyomon követhető. Ezeket a termékeket azonnali hatállyal kivonták a kereskedelmi forgalomból. Szintén eltiltotta a hatóság a kereskedelmi forgalmazástól azt a két tételt, amelyeknél elmulasztották jelölni azok ferro-cianid (csomósodást gátló) adalékanyag tartalmát.
A cikk lentebb folytatódik...
A hivatal azoknál a sóknál, amelyeken fel volt tüntetve, hogy "jódozott", elvégezte a jód-tartalom vizsgálatot is. Négy terméknél mértek alacsonyabb értéket, mint ami fel volt tüntetve rajtuk. Az is kiderült, hogy két jódozott megnevezésű termék egyáltalán nem tartalmazott jódot, ezeket a gyártók saját hatáskörben kivonták a kereskedelmi forgalomból.
A hatóság figyelmeztetésben részesítette az olyan termékek a gyártóit, amelyek jelölésén olyan állítások szerepeltek, amelyek nem engedélyezettek, illetve azok valóságtartalmát nem tudták igazolni a vállalkozók, továbbá a só gyógyhatásaira utaltak.
Vajon mit gondolhattak a gyártók, amikor nagyvonalúan kifelejtettek ezt-azt a termékükből? Hogy nem veszik majd észre?
Még szerencse, hogy csak kihagytak a sóból dolgokat és nem turbózták fel olyasmivel, amit nem szívesen vennénk a szánkba!
A vizsgálat bővebb részleteiről itt olvashatsz!
(Forrás: NÉBIH/Pénzcentrum)