kulcsár edina
Nem segít semmi, csak ha a kilóra vagy literre számolt árakat figyeled a polcok alján. Rengeteg kiszereléssel trükköznek a gyártók.
De ne felejtsd otthon az olvasószemüvegedet sem! A gyerekednek pedig szólj, hogy ne az első keze ügyébe kerülő csomagot kapja le a polcról, különben számolgathatod újra a teljes receptet: a kilós liszt ugyanis sokszor nem egy kiló, hanem csak 75 dkg!
Hozz egy tejfölt is!
Vagy inkább kettőt. De legjobb lenne másfél. A tejfölök és joghurtok kiszerelése körül teljes a káosz: a nagyáruházakban 5-6 féle méretet számoltunk össze egymás mellett - ezek még véletlenül sem a könnyen érthető 1-2-5 dl-es formátumúak voltak.
Egy sört kérsz? Mindenkinek jut kóla?
A vacsoraasztalnál is érhetnek meglepetések, ha figyelmetlenül nyúlsz a polcra: a fél literes sörök között egyre több 4 decis lapul, a megszokott 2 literes üdítőkben pedig egy pohárral kevesebb, csak 17,5 dl van, így veszekedés lehet a vége, hogy ki tölti ki magának az utolsó kortyot.
Miért csinálják ezt velünk?!
A jelenség nem új, csak mostanában kezd tömeges méreteket ölteni. A 2008-2009-es gazdasági visszaesés miatt döntöttek úgy a gyártók, hogy másfajta kiszerelésekkel próbálkoznak, hátha a kisebb termékeket többen veszik, ám ez az árakkal nincs összefüggésben. Azt ugyanis végső soron a kereskedők határozzák meg, úgyhogy a boltosok dönthetnek úgy is, hogy a kisebb termékeket közel ugyanannyiért árulják, mint a régi, nagyobb méretűeket.
Mára kötelező a polcokon kiírni minden termék literre, kilóra vagy darabra kiszámolt egységárát, úgyhogy mindenképpen ezt kell figyelni, ha valóban az olcsóbb terméket akarod megvenni!