kulcsár edina
Jó üzleti érzékkel megáldott hamisítók a Szálasi-féle pengõk piacra dobásával próbálnak maguknak minél több pénzt termelni. Ötven-száz forintot érõ tömegcikkbõl egy néhány perces mûvelettel több ezer forintot érõ régipénz-különlegességet lehet elõállítani.
Hamis Szálasi-féle 100 pengősök megjelenése várható a régipénzpiacon – jósolja a kínálatot jól ismerő gyűjtő. A valódira megszólalásig hasonlító bankók kétféleképpen keletkezhetnek. Egyrészt vannak korabeli hamisítványok, másrészt – kiszolgálva a hamis pénzekre specializálódott gyűjtőket – napjainkban is készülnek ritkaságnak beállított, különböző trükkös bankók.
A hamis pénzek ismerőjének számító Baranyi Attila, aki több fórumon felszólal a piac tisztaságáért, a közelmúltban felfigyelt rá, hogy az egyik hirdető portálon megjelent 40 ezer forintért egy eredetinek mondott 100 pengős nyomólemezt. Baranyi véleménye szerint a nyomólemez új gazdája hamarosan piacra fog dobni néhány „ritkaságot”, darabonként 10-20 ezer forintért. Korabeli papírra könnyen szert tehet a pénznyomdász, mert a 40-es évek pengőiből 100 forint körüli áron jó tartásfokú darabokat lehet kapni. A címlet lemosása után rendelkezésre áll a korhű papír, indulhat a pénznyomda.
Újkeletű hamis pénzek is gyakran felbukkannak a bolhapiacokon és a netes hirdetésekben. Ezek viszonylag egyszerű módzserrel készülnek.
A valódi, de értéktelen pengőt, vagy második világháborús német márkát hamis, vagy valódi pecséttel, felülbélyegeznek. Így lehet az 50-100 forintos értékű bankóból egy perc alatt több ezret érő „ritkaságot” csinálni.
A felülbélyegzéshez szükséges valódi, vagy annak látszó hadi pecséteket 4-5 ezerért kapni. A műanyagból készült, önfestős segédeszköz jóval olcsóbb. Ha ilyet kínálnak, akkor nem érdemes megkérdezni, hogy korabeli-e...