RETRO RÁDIÓ

Aggasztó felmérés: a tinédzserek ötöde már egyáltalán nem olvas könyvet

Ripost
Szerző
Ripost
Létrehozva2026. 04. 16. 12:59

A telefon előtt viszont átlagosan 5 órát töltenek naponta.

A Nemzeti Könyvközpont (CNL) kedden közzétett felmérése szerint a 7 és 19 év közötti francia fiatalok durván ötöde már egyáltalán nem olvas könyvet - fizikai és digitális formában sem - a szabadidejében - jelentette a Le Figaro francia napilap online kiadása. A portál beszámolója szerint a kutatás kifejezetten Franciaországra fókuszált, de az eredményei - kisebb nagyobb eltéréssel - az összes nyugati országra érvényesek.

Aggasztó felmérés: a tinédzserek ötöde már egyáltalán nem olvas könyvet

A felmérés szerint a fiatalok napi szinten átlagosan mintegy 18 percet fordítanak szabadidős olvasásra, miközben a képernyőhasználat – ideértve az okostelefonokat, számítógépeket, televíziót és játékkonzolokat – eléri a három órát. Az idősebb korosztályban, különösen a 16–19 évesek körében ez az arány még szélsőségesebb: esetükben a napi képernyőidő gyakran meghaladja az 5 órát is.

A képernyők előretörése mögött több tényező is áll. Egyrészt a digitális eszközök minden korábbinál könnyebben hozzáférhetők, és már egészen fiatal korban a mindennapi élet részévé válnak. Másrészt a közösségi média, a videós tartalmak és az interaktív alkalmazások olyan azonnali élményt kínálnak, amely gyakran versenyképesebb a könyvolvasásnál, különösen a figyelemért folytatott „időversenyben”. A kutatás arra is rámutat, hogy a fiatalok közel fele olvasás közben is párhuzamosan más tevékenységeket végez, például telefonozik vagy üzeneteket ír, ami tovább csökkenti az elmélyült olvasás idejét és minőségét.

A kutatások szerint a túlzott képernyőidő összefüggésbe hozható a figyelem romlásával, az alvás minőségének csökkenésével, valamint bizonyos mentális egészségügyi problémák, például a szorongás és a depresszió gyakoribb előfordulásával.

A kutatás legfontosabb megállapítása, hogy a fiatalok mintegy egyötöde egyáltalán nem olvas könyvet a szabadidejében. Ez az arány különösen aggasztó, ha figyelembe vesszük, hogy az olvasás hagyományosan a nyelvi készségek, a koncentráció és a kritikai gondolkodás egyik alapja.

A felmérés azt is megállapította, hogyha a fiatalok olvasnak, akkor leggyakrabban képregényekhez nyúlnak. A műfaj összességében 4%-os növekedést könyvelhet el a legutóbbi felméréshez képest, különösen a kaland-, sci-fi és romantikus történetek népszerűek.

Az olvasási hajlandóság hanyatlását társadalmi és egészségügyi szempontból is aggodalommal figyelik a szakértők. Franciaországban a kérdés már a politikai döntéshozatal szintjén is megjelent: szakértői bizottságok vizsgálják a túlzott képernyőhasználat hatásait, és javaslatok születtek a fiatalok digitális eszközökhöz való hozzáférésének korlátozására, különösen a legfiatalabb korosztályok esetében.

 

Ripost hírek

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.