
Szíria nem kéri vissza a migránsait Németországból, mert túl veszélyesek
Damaszkusz a helyzet megértését kérte Berlintől.
Szíria hivatalosan arra kérte Németországot, hogy ne toloncolja vissza tömegesen az állampolgárait, mivel a visszatérések veszélyeztetnék az ország törékeny stabilitását, és biztonsági kockázatot teremtenének - jelentette a Die Welt német hírportál. A lap beszámolója szerint Damaszkusz azt követően fogalmazta meg a kérést, hogy német vezetés szerint Szíria már biztonságos országnak tekinthető, a polgárháború intenzív szakasza ugyanis lezárult.

A damaszkuszi vezetés álláspontja szerint az ország még nem áll készen több tízezer ember gyors visszafogadására. Bár a frontvonalak nagy része elcsendesedett, az infrastruktúra jelentős része romokban hever, az energiahálózat és a vízellátás akadozik, a gazdaságot pedig súlyos infláció és munkanélküliség terheli. Szíria arra figyelmeztetett, hogy ha Németország nagyobb számban kezdene visszaküldeni embereket, az újabb humanitárius feszültségeket okozna, sőt bizonyos régiókban biztonsági kockázatokat is növelhetne.
Ha most több ezer szír térne vissza, az tovább súlyosbíthatná a humanitárius válságot, és sok embernek menekülttáborokban kellene élnie. A tömeges németországi kitoloncolások tovább terhelnék az amúgy is túlterhelt infrastruktúrát
- fogalmazott Mohammed Yaqub al-Omar, a szír külügyminisztérium konzuli osztályának vezetője
Hivatalos adatok szerint Németországban mintegy egymillió szír bevándorló él. A konzervatív CDU/CSU kormánypártok szerint a szíreknek biztosított menedékstátusz már nem indokolt, mivel a kiinduló ok, a szír polgárháború véget ért. Szerintük a tartózkodási jog nem a származási ország kérésétől függ, hanem a német jog és a biztonsági helyzet objektív megítélésétől.
A koalíciós partner, a balközép SPD képviselői ennél sokkal megértőbb hangot ütöttek meg Damaszkusz kérésével kapcsolatban. A szociáldemokrata és zöld politikusok, valamint számos civil szervezet arra figyelmeztet, hogy Szíria továbbra sem tekinthető biztonságos országnak.
Az ellenzéki Alternative for Germany (AfD) élesen bírálta a szír kormány kérését. A párt társelnöke, Alice Weidel az X közösségi oldalon azt írta:
Szíria azt követeli, hogy Németország ne küldje vissza a bűnöző szíreket – és a német kormány engedelmeskedik. Az AfD kormányzása alatt azonnal megkezdődne a kitoloncolási offenzíva, és saját állampolgáraink biztonsága élvezne elsőbbséget.
Szakértők szerint a szírek tömeges deportálásának van egy fontos gyakoralti akadálya. Egy ilyen művelet végrehajtásához ugyanis kétoldalú megállapodásokra, működő diplomáciai csatornákra és logisztikai kapacitásra van szükség. Jelenleg a német hatóságok elsősorban olyan esetekben vizsgálják a visszaküldést, ahol az érintett súlyos bűncselekményt követett el. Még ezekben az ügyekben is hosszadalmas jogi eljárás előzi meg a döntést, és sokszor bírósági felülvizsgálatra is sor kerül.







