
Venezuela harckészültségbe helyezte a flottáját az USA miatt
Robbanás közelivé vált a helyzet a Karib-térségében.
Venezuela harckészültségbe helyezte a teljes hadiflottáját, és több ezer katonát vezényelt a határ menti és tengeri térségbe, miután az Egyesült Államok három hadihajót vezényelt a latin-amerikai ország partjaihoz a drogkartellek jelentette fenyegetésekkel szembeni fellépés részeként - jelentette a Newsweek amerikai hírportál. A portálnak nyilatkozó szakértők szerint az USA és a latin-amerikai ország között napról napra egyre nő a feszültség, amivel nő a félreértések és véletlen incidensek kockázata is, ami gyors eszkalációhoz vezethet.

A feszültség közvetlen előzménye, hogy Donald Trump a hónap elején arra adott parancsot, hogy az amerikai haditengerészet és a légierő kezdjen katonai műveletbe a Karib-térség déli részén, hogy fellépjen a dél-amerikai drogkartellek ellen. Az akció célpontjai között olyan, Washington által „kábítószer-terrorista” szervezetnek nyilvántartott csoportok állnak, mint a mexikói Sinaloa-kartell vagy a venezuelai Tren de Aragua.
A venezuelai vezetés ezt a lépést úgy értékelte, hogy az amerikai erődemonstráció közvetlen fenyegetést jelent az ország szuverenitására, így válaszként országos méretű katonai készültséget hirdetett. Nicolás Maduro venezuelai elnök kijelentette, hogy "aktiválják, felfegyverzik és harckészültségbe állítják a milíciákat", hogy lefedjék Venezuela egész területét. Az államfő ígéretet tett arra is, hogy a parasztoknak és a vidéki közösségeknek fegyvereket – köztük puskákat és rakétákat – adnak, ezzel is erősítve a „népi védelem” képességeit.
A venezuealai hadiflotta riadóztatása a feszültségspirál legújabb fejleménye. Vladimir Padrino López venezuelai védelmi miniszter szerdán, egy közösségi médiában közzétett videójában jelentette be a "jelentős" dróntelepítést és a haditengerészeti járőrözést Venezuela karibi partvidékén, beleértve "nagyobb hajók bevetését északabbra, a területi vizeken".
A hadihajók és drónok mozgósításával párhuzamosan Maduro arra kérte az ország lakosságát, hogy önkéntesen csatlakozzanak milíciákhoz – egyfajta gárdát létrehozva a külső és belső fenyegetések elleni védelemre. A venezuelai elnök továbbá kérte az ENSZ közbelépését és követelte az amerikai katonai jelenlét azonnali megszüntetését a Karib-térségben.
A helyzetet tovább élezi, hogy az Egyesült Államok nemrég 50 millió dolláros vérdíjat tűzött ki Maduro fejére, korrupcióval és kábítószer-kereskedelemmel kapcsolatos vádakra hivatkozva. Pam Bondi amerikai főügyész indoklása szerint Maduro együttműködik többek között a Sinaloa kartellel is, amely egy mexikói székhelyű befolyásos bűnszövetkezet.
Ez a lépés példátlan diplomáciai feszültséget váltott ki, Caracas az intézkedést politikai nyomásgyakorlásként értékelte, míg Washington azt állította, hogy a venezuelai kormányzat kábítószer-hálózatokat támogat.







