Krausz Gábor
"Az Aranykupola képes lesz megállítani a rakétákat akkor is, ha a világ másik feléről indítják. Sőt, akkor is, ha az űrből indítják azokat" - fogalmazott Trump.
Donald Trump amerikai elnök bejelentette, hogy Golden Dome, azaz az Aranykupola néven rakétavédelmi rendszert fejleszt az Egyesült Államok, ami legkésőbb a 2029-ben lejáró elnöki ciklusának végére fog hadrendbe állni - írja a Reuters hírügynökség.
Trump a januári beiktatása utáni napokban írta alá azt az elnöki rendeletet, ami arra utasította a Védelmi Minisztériumot, hogy az izraeli Vaskupola mintájára hozzon létre egy amerikai rakétavédelmi rendszert. Ezt követően Pentagon azonnal elkezdte a projekt előkészítését, melyről most egy sajtótájékoztató keretében osztott meg részleteket az amerikai elnök.
– fogalmazott Trump a Fehér Ház Ovális Irodájában tartott sajtótájékoztatón, hozzátéve, hogy a kezdeményezéshez Kanada is csatlakozni akar.
Trump rövid tájékoztatója szerint az Aranykupola földi és űrbe telepített rakétákkal fogják megvédeni az Egyesült Államokat az esetleges külföldi támadásoktól.
A Pentagon hivatalos tájékoztatója szerint a rendszer kiépítése mintegy 175 milliárd dollárba fog kerülni, amihez 25 milliárd kezdőtőkét már el is különítettek az idei költségvetésben. Szakértők ugyanakkor arra figyelmeztettek, hogy 175 milliárd dolláros számla csupán a fegyverrendszerek fejlesztésre vonatkozik, más kiadásokra nem, így a program végső kiadásai a következő két évtizedben meghaladhatják az 540 milliárd dollárt is.
A program felügyeletével Michael Guetlein tábornokot bízták meg, akit a szaksajtó olyan szakembernek tart, aki "a rakétavédelmi rendszerek és a beszerzés terén nagy tapasztalattal rendelkezik".
Az Aranykupola bejelentésére Kína kritikusan reagált. Mao Ning, a kínai külügyminisztérium szóvivője szerint a program sérti a világűr békés használatának elvét, sőt, növeli annak militarizáltságát, ráadásul erősen támadó jellegű.
- fogalmazott a szóvivő, hozzátéve, hogy a telepítendő elfogórendszer támadó jellegű, fegyverkezési versenyt szít, és aláássa a nemzetközi biztonsági és fegyverzetellenőrzési rendszert.