Létrehozva: 2025.04.16.

Trump telefonon beszélt Putyinnal, jó esélyt lát a békére

Az amerikai elnök több ezer ukrán katona életének megkímélését kérte az orosz vezetőtől.

Nagyon jó és produktív beszélgetést folytattam telefonon Vlagyimir Putyin orosz elnökkel tegnap – közölte  Trump a saját, Truth Social nevet viselő közösségi oldalán, hozzátéve, hogy jó esélyt lát arra, hogy "ez a szörnyű és véres háború hamarosan véget ér".

Trump telefonon beszélt Putyinnal, jó esélyt lát a békére

Trump arról is beszámolt, hogy több ezer ukrán katona életének megkímélését kérte Putyintól, akiket az orosz erők nemrég bekerítettek Kurszk régióban, így most nagyon sebezhető helyzetben vannak. Az amerikai elnök szerint, ha Putyin nem teljesíti a kérést, olyan mészárlás várható, amire a 2. világháború óta nem volt példa.

Putyin és Trump legutóbb egy hónapja beszélt telefonon egymással. Az amerikai fél akkor azt közölte, hogy "hosszú és rendkívül gyümölcsöző telefonbeszélgetés" történt, mely során érintették "Ukrajnát, a Közel-Keletet, az energiakérdést, a mesterséges intelligenciát, a dollár helyzetét és számos más témát".

A háború lezárása kapcsán friss fejlemény, hogy a héten Szaúd-Arábiában az ukránok rábólintottak egy amerikai 30 napos tűzszünetet szorgalmazó javaslatra, melynek támogatását Putyin sem zárta ki, ám az orosz elnök kemény feltételeket támasztott a fegyvernyugvással kapcsolatban. Úgy gondolja ugyanis, hogy a tűzszünetnek csak akkor van értelme, ha az az orosz-ukrán konfliktus alapvető okait is kezeli és lehetőséget teremt egy tartós rendezésre.

Csütörtökön Moszkvába látogatott Trump különmegbízottja, Steve Witkoff is, aki a gázai tűzszünet tárgyalásában is szerepet játszott, így Oroszország rajta keresztül is üzenhetett Trumpnak a telefonon lezajlott beszélgetés mellet. 

Az orosz elnöki hivatal szóvivője szerint Vlagyimir Putyin tegnap késő este fogadta a különmegbízottat, aki információkat adott át Oroszországnak a tűzszünetről. Mint fogalmazott, Putyin támogatja Trump álláspontját az ukrajnai rendezéssel kapcsolatban, de kérdéseket fogalmazott meg, amelyekre közösen kell megtalálni a választ.

Putyin követelései között többek között olyan elemek is szerepelenk, hogy Ukrajna adjon fel olyan területeket is, ami az oroszok nem foglaltak el és vállalja, hogy sohasem csatlakozik a NATO-hoz.

Olyan félelmek is vannak, hogy Oroszország igazából nem akar tűzszünetet kötni és csak az időt húzza a tárgyalásokkal. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök például megjósolhatónak és manipulatívanak nevezte Putyin csütörtöki megszólalását, mely ugyan elvben nem zárta ki a tűzszünetet, de a feltételek szabásával nem is teljesen fogadta el az amerikaiak javaslatát.

Az amerikai elnöki különmegbízott Oroszországban közvetlen tárgyalást folytatott Vlagyimir Putyin elnökkel az ukrajnai tűzszünet előmozdítása érdekében – közölte a Fehér Ház szóvivője pénteken az MTI szerint.

Karoline Leavitt az elnöki hivatal napi sajtótájékoztatóján elmondta, hogy Steve Witkoff útja és megbeszélése az alkufolyamat része a tűzszünet, majd végső békemegállapodás felé Oroszország és Ukrajna között.  Hozzátette, hogy Donald Trump elnök változatlanul elégedetlen a konfliktusban részes mindkét oldal hozzáállásával, ugyanakkor eltökélt abban, hogy megoldás szülessen.

A szóvivő úgy fogalmazott, hogy

„rendelkezünk a befolyással egy békemegállapodás kitárgyalására, és ezt a befolyást használni is fogjuk”.

Donald Trump elnök szintén pénteken személyesen is sürgetést fogalmazott meg Oroszország felé.

A Truth Social közösségi oldalon tett rövid bejegyzésben azt írta, hogy „Oroszországnak meg kell mozdulnia” és hozzátette: „túl sok ember hal meg, hetente ezrek, egy szörnyű és értelmetlen háborúban”.

A tárgyalást a Kreml is kommentálta honlapján: „Az orosz államfő megbeszélést folytatott Stephen Witkoffal, az Amerikai Egyesült Államok elnökének különmegbízottjával. A megbeszélés témája az ukrajnai rendezés szempontjai volt” – hangzott a közlemény.

Az elnöki különmegbízott azt mondta, hogy meggyőző volt a találkozó, és lehetőséget lát arra, hogy „átformálják az orosz-amerikai kapcsolatokat néhány nagyon meggyőző kereskedelmi lehetőségen keresztül”.

Elmondta, hogy a békemegállapodás rendkívül összetett, és területi, biztonsági és egyéb kérdésekről is egyeztettek. Witkoff úgy véli, hogy ez a régiónak is valódi stabilitást fog majd nyújtani.

„A szövetségek stabilitást teremtenek” – jelentette ki a különmegbízott.

Beszámolt arról is, hogy a tárgyaláson végül azt is kimondta az orosz elnök, hogy a tűzszüneten túl tartós békét szeretne.

Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője a találkozó alatt a sajtónak nyilatkozva nem zárta ki azt a lehetőséget, hogy Putyin és Donald Trump amerikai elnök az eszmecserét követően telefonon kapcsolatba léphet egymással.

Witkoffnak ez már a harmadik látogatása volt Oroszországban, legutóbb március 13-án járt Moszkvában, akkor a különmegbízott magas rangú tisztségviselőkkel találkozott, és Putyin is fogadta.

Február elején pedig a különmegbízott azért repült Oroszországba, hogy tárgyaljon a kábítószercsempészetért és -birtoklásért elítélt amerikai Marc Vogel kicseréléséről, majd Rijádban részt vett a magasszintű amerikai-orosz tárgyalásokon.

A megbeszélés mintegy négy és fél órán át tartott.

Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője a találkozó alatt a sajtónak nyilatkozva nem zárta ki azt a lehetőséget, hogy Putyin és Donald Trump amerikai elnök az eszmecserét követően telefonon kapcsolatba léphet egymással. Peszkov előzetesen azt mondta, hogy Putyin és Witkoff tárgyalásának részleteiről nem fog beszámolni.

Iránnal is tárgyalnak hamarosan az amerikaiak

A Fehér Ház szóvivője a pénteki tájékoztatón megerősítette, hogy az Egyesült Államok nemzetbiztonsági illetékesei közvetlen tárgyalást folytatnak majd szombaton iráni tisztségviselőkkel.

Karoline Leavitt hangsúlyozta, hogy Donald Trump elnök bízik a diplomáciában, de végső célja, hogy biztosítsa, Irán soha nem jut atomfegyver birtokában, aminek elérése érdekében minden lehetőség az asztalon van”.

Az amerikai alelnök szerint meg kell találni az orosz és ukrán vörös vonalakat, mivel így közelebb kerülhetnek a béketárgyalásokhoz. Volodimir Zelenszkij szerint az alelnök ezzel Putyin tetteit próbálja valahogy igazolni, az amerikai döntéshozatalban pedig szerinte az orosz narratíva az uralkodó.

J. D. Vance amerikai alelnök szerint Washingtonnak megértéssel kell lennie Moszkva és Kijev érdekeivel szemben egyaránt, ha be akarja fejezni a háborút, egyúttal visszautasította Zelenszkij szerinte abszurd vádjait, hogy az amerikaiak az oroszok pártját fogják – írja a Newsweek. „Megpróbáltam annak a stratégiai felismerésével, hogy ha véget akarunk vetni a konfliktusnak, meg kell próbálnunk megérteni, hogy az oroszok és az ukránok hol látják stratégiai céljaikat.

Ez nem azt jelenti, hogy erkölcsileg támogatod az orosz ügyet, vagy hogy támogatod a teljes körű inváziót,

de meg kell próbálnod megérteni, hogy mik a stratégiai vörös vonalaik, ugyanúgy, ahogy meg kell próbálnod megérteni, hogy az ukránok mit próbálnak kihozni a konfliktusból” – mondta az amerikai alelnök.

Vance ezzel az ukrán elnöknek a CBS Newsnak adott interjújára reagált, amiben arról beszélt: az orosz narratíva uralja az amerikai döntéshozatalt, Vance pedig az orosz megszállást próbálja igazolni valahogy. „Először is, nem azért indítottunk támadást, hogy kirobbantsuk a háborút. Számomra úgy tűnik, hogy az alelnök valahogy igazolja Putyin cselekedeteit” – mondta Zelenszkij.

Hétfőn Donald Trump amerikai elnök megismételte azt, amiről korábban már többször beszélt, nem tört volna ki az orosz–ukrán háború, ha megnyerte volna a 2020-as elnökválasztást. Egyúttal kijelentette azt is, az ukrajnai háborúért három ember felelős, Vlagyimir Putyin orosz elnök mellett Joe Biden volt amerikai elnök és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek