Krausz Gábor
Rejtélyes dolog történt vele, érdekes magyarázat van rá.
Egy rendkívül ritka agyszindrómában szenvedő tinédzserre egy 2022-ben szenvedett sérülése miatt várt műtét. A műtét sikeresen lezajlott.
Míg a rutinműtét jól ment és a 17 éves fiú felébredt. A hollandiából származó és hollandul beszélő iskolás, felébredése után elkezdett angolul beszélni, amerikai akcentussal és ragaszkodott hozzá, hogy Utahban van.
A műtét után már nem is értette az anyanyelvét és a szüleit sem ismerte fel különös módon. Elméletileg a vizsgálatok alapján a tinédzsernek nem voltak pszichiátriai tünetei és releváns családi anamnézis sem volt, ami utalt volna állapota miértjére. Az esetet hátborzongatóbbá teszi az, hogy 18 órával az ébredés után a fiatal már értett hollandul, de még mindig csak angolul tudott beszélni.
Eredeti holland nyelvtudása másnap kezdett fokozatosan visszatérni, miután meglátogatták barátai.
A szakemberek három nappal később hazaküldték a beteget és rögtön neki is estek az orvosi szakirodalmaknak, hogy választ találjanak a fiú esetére. Fel is fedezték, hogy a fiúnál átmeneti idegennyelvi szindróma alakult ki. Az idegennyelvi szindróma vagy idegen akcentus egy olyan ritka neurológiai állapot, amikor a betegek ideiglenesen egy idegen nyelvhez kötődnek.
Az FAS és az FLS befolyásolhatja a beszédsebességet, a hangmagasságot, a hangszínt, az artikulációt, a hangerőt és a szótagok hangsúlyozását, és súlyos fejsérülés, stroke, agydaganat és agyvérzés okozhatja - írja a Daily Mail.
Az FAS és az FLS az agy Broca-területnek nevezett beszédközpontjának károsodása következtében is kialakulhat. Mióta Pierre Marie francia neurológus 1907-ben felfedezte, csak körülbelül 100 megerősített FLS- és FAS-esetet tartanak nyilván.
Az állapotok diagnosztizálásához általában részletes fizikai és mentális vizsgálatokat végeznek - mindkettőnek alávetették a holland tinédzsert. A tipikus esetektől eltérően a fiú elárulta, hogy tudatában volt annak, hogy beszél, és csak a műtét után értett angolul. Néhány hét alatt azonban sikerült teljesen felépülnie. A Journal of Oral and Maxillofacial Surgery című folyóiratban 2024-ben megjelent tanulmány szerint az altatás zavarokat okozhat az agy kommunikációs képességében - ami az FLS kialakulásához vezethet.