Krausz Gábor
Ezt a filmet is feláldozta a Disney a woke oltárán. A nézők messziről elkerülik a filmet, az első hétvégén siralmas számokat produkált a Hófehérke vagy ahogy sokan csúfolják: woke-fehérke.
Óriási bukás a mozikban a múlt héten bemutatott új élőszereplős Hófehérke. A Disney már csak azért szurkolhat, hogy ne legyen olyan nagy a pénzügyi ráfizetés, mint amilyennek most látszik. Az amerikai filmes cég egy újabb klasszikust áldozott fel a woke-őrület oltárán. Nem ez az első ilyen balhé a Disney-nél, de úgy tűnik, hogy az ideológiai nyomásgyakorlás fontosabb számukra, mint a nézők elégedettsége.
A filmben - mint ahogy a címéből is hiányzik - megtiltották, hogy elhangozzon a törpe szó, mert az sértő lehet egyes társadalmi csoportok számára.
Az új Hófehérke (ami csak a címében az, a főszerepet ugyanis egy latin hölgy játssza) rendkívül kevés nézőt vonzott világszerte, és úgy tűnik, hogy ezt már a cégóriás vezetősége sem hagyhatja szó nélkül. A Disney vezérigazgatója, Bob Iger elismerte: a túlzott társadalmi szerepvállalás nem hozta meg a várt eredményeket. A Disney most visszavenne az ideológiai üzenetekből, és újra a történetmesélésre, valamint a közönséggel való kapcsolatra helyezné a hangsúlyt. Az elmúlt évtizedben érezhetően romlott a cég megítélése, és ennek a bevétel is látta kárát.
Emlékezetes, hogy a Hófehérkéhez hasonló felháborodás történt a nézők részéről, amikor a Pinokkió legújabb változatában a jól megszokott szőke jó tündér szerepét egy színes bőrű hölgyre osztották, majd szintén sokan tették szóvá, hogy a Kishableány főszereplője is jócskán máshogy néz ki, mint hogy az elmúlt évtizedekben azt megszokhattuk.
A Disney 2023-as és 2024 eleji pénzügyi eredményei jól mutatják, hogy a társadalmi érzékenyítésre és sokszínűségre épülő tartalomstratégia nem mindig térül meg anyagilag – sőt, ahogy láthattuk is, visszaüthet. A Disney teljes éves árbevétele 2023-ban 88,9 milliárd dollár volt, enyhe emelkedés az előző évhez képest, de a mozis üzletág 2022-höz képest 13 százalékkal csökkent. Ezt is sokan azzal magyarázták, hogy a többség a woke témák miatt fordult el a Disney-től.
A woke az angol nyelv afroamerikai nyelvjárásból (AAVE) származó szó, eredetileg a faji előítéletekkel és diszkriminációval szembeni éberséget jelenti. A 2010-es évekre a szó már magába foglalt más társadalmi egyenlőtlenségi problémák iránti tudatosságot is, mint a szexizmus és a LMBTQ-személyek jogainak megtagadása. Emellett mára az amerikai baloldal bizonyos politikai téziseinek összefoglaló elnevezéseként szintén használják.
John McWhorter amerikai nyelvészprofesszor szerint a wokeness ideológia időközben egyfajta vallássá változott és a rasszizmus elleni küzdelemben inkább árt, mint használ.