időjárás
Régóta terjed egy összeesküvés-elmélet, miszerint Adolf Hitler sok évvel a második világháború után Argentínában halt meg.
Napokon belül végleg kiderülhet, hogy mi lett Adolf Hitler sorsa az elvesztett második világháború után. Egy összeesküvés-elmélet ugyanis évtizedek óta makacsan tartja magát: egyesek szerint ugyanis Hitler valójában nem lett öngyilkos a berlini bunkerjében, hanem Argentínába szökött, ahol nyugalomban élte le nyugdíjas éveit. Hamarosan fény derülhet az igazságra.
Javier Milei argentin elnök ugyanis elrendelte, hogy hozzák nyilvánosságra a második világháború után Argentínában menedékre lelt nácikkal kapcsolatos összes hivatalos titkosított dokumentumot. Az államfő szerint ezek történelmi dokumentumok, amelyeket bárki számára hozzáférhetővé kell tenni az országos levéltárban. Hozzátette azt is, hogy egy korábbi kormányrendelet értelmében a szóban forgó iratokat már korábban közzé kellett volna tenni, de ez a gyakorlatban végül nem valósult meg.
Manuel Adorni elnöki szóvivő közölte, hogy a kormány nyilvánosságra hozza azokat a titkosított dokumentumokat, amelyek a hadseregnek a katonai diktatúra alatti tevékenységét részletezik.
Javier Milei február közepén találkozott Steve Daines amerikai szenátorral, aki a Buenos Aires Times szerint kérte az elnöktől ezeknek a dokumentumoknak a nyilvánosságra hozatalát. A második világháború után számos háborús bűnös lelt menedékre Argentínában. Többen közvetlenül a háború utáni években érkeztek, Juan Domingo Perón elnöksége idején, és évtizedeken keresztül háborítatlanul éltek a dél-amerikai országban.
Adolf Eichmann például 1950-ben Ricardo Klement álnéven érkezett Argentínába. 1960-ig Buenos Airesben húzta meg magát, amíg az izraeli titkosszolgálat el nem fogta és Izraelbe nem vitte, ahol bíróság elé állították és kivégezték. Ugyancsak Argentínába szökött 1949-ben Josef Mengele, az auschwitzi haláltábor hírhedt orvosa, valamint Erich Priebke egykori SS-tiszt is, aki egészen az 1990-es évekig élt Bariloche városban, amíg ki nem adták az olasz hatóságoknak.
Rajtuk kívül több SS-tag és egykori magas rangú tiszt is új életet kezdett Dél-Amerikában, gyakran hamis papírokkal és az egyház vagy titkos szervezetek segítségével. Feltehetően ezért is élnek sokan azzal a gyanúperrel, hogy sok társához hasonlóan maga Adolf Hitler is a menekülést választotta.