Krausz Gábor
Úgy tűnik, az időutazás nagyon is lehetséges!
A klasszikus irodalomtól, a kasszasiker filmekig az időutazás olyan elmélet, amely évek óta rabul ejt minket.
Eddig a filmek alapján az időutazás abból állt, hogy egy csapat ember egy rejtélyes vagy mágikus tárgynak köszönhetően évszázadokat tudott visszautazni az időben: a múltba vagy éppen a jövőbe. Évekig kitalált dolognak tartották az emberek az időutazás ötletét, amely csupán a fantáziánkat mozgatta meg. Most a tudósok úgy vélik, lehetséges... Csak nem úgy, ahogyan azt mi eddig hittük.
Úgy néz ki, igen, de azért még ne kezdjünk el rövest csomagolni! Az időutazás a valóságban kevésbé izgalmas, és nincs is szükség hozzá mágikus tárgyakra, vagy különleges képességekkel rendelkező emberekre hozzá.
Az időutazás a valóságban sokkal tudományosabb és egy rakás elméleti fizikát foglal magába. A NASA szerint jelenleg mindenki másodpercenként egy másodperc sebességgel utazik „az időben”, ami azt jelenti, hogy ha valaki képes lenne másodpercenként egy másodpercnél gyorsabban utazni, az technikailag időutazás lenne.
A való életbeli időutazás kezdeti érvei Albert Einstein 1905-ös speciális relativitáselméletének megfogalmazásáig vezethetők vissza. Einstein érvelésének egy rendkívül leegyszerűsített változata szerint az idő múlásának sebessége függ a környezetedtől és a sebességtől, amellyel utazol, és minél gyorsabban haladsz, annál lassabban éled meg az időt. Ezt az elméletet később Joseph Hafele és Richard Keating tudósok tesztelték, akik 1971-ben keresték a módját annak, hogy bebizonyítsák, az időtágulás - a két különböző órán eltelt idő különbsége -, bizonyítható. A kísérlet elvégzéséhez a páros négy ultraprecíz atomórát rakott két különböző irányba haladó repülőgépre.
Az órákat ezután összehasonlították egy másik, földi órával, és a Föld forgásával szemben haladó repülőgép fedélzetén lévő órák mintegy 59 nanoszekundumot veszítettek az időből a földi órákhoz képest. Eközben a Föld forgásával együtt haladó járat fedélzetén lévő órák gyorsabban mozogtak mindkettőnél, mintegy 273 nanoszekundumot nyertek, ami azt jelenti, hogy lényegében megtörtént az időutazás - írja a Ladible.
Ez az elmélet tesztelhető azokra az űrhajósokra, akik hosszabb időt eltöltenek a Nemzetközi Űrállomáson. Scott Kelly amerikai űrhajós a Földre visszatérve valamivel fiatalabb volt ikertestvérénél, Marknál, ami a pályán való mozgásának sebességéből adódik.
Tehát, ahogy azt írtuk, az időutazás nem olyan lenyűgöző a való életben, és nem olyan izgalmas, mint a filmekben, de lehetséges.