KÜLFÖLD

Szerző Ripost

Létrehozva: 2025.01.30.

Brutális brüsszeli korrupció: a Bizottság közpénzből fizetett lobbistákat

Az év eddigi legnagyobb korrupciós botrányát az a Frans Timmermans hozta össze, aki korábban többször is korrupcióval támadta Magyarországot.

Frans Timmermas volt zöld átállásért felelős uniós biztos közpénzből fizetett brüsszeli lobbistákat, hogy a "Green Deal" nevű programját népszerűsítsék az Európai Parlamentben, és a legbefolyásosabb tagállamokban - jelentette a De Telegraaf holland hírportál, a lap birtokába került  szerződésekre hivatkozva. 

Brutális brüsszeli korrupció: a Bizottság közpénzből fizetett lobbistákat

A Telegraaf beszámolója szerint a közpénzből fizetett lobbitevékenységre azért volt szükség, mert a Timmermans által szorgalmazott "Green Deal" rendkívül népszerűtlen volt az emberek, különösen a gazdák körében. A lap által nyilvánosságra hozott szerződések szerint 2022 és 2023 között az Európai Bizottság közel egymillió eurót fizetett 185 különböző környezetvédelmi csoportnak, hogy a zöld programot népszertűsék.

Noha a szervezetekkel kötött szerződésekben nem szerepelt, személyes beszámolók szerint a fizetett lobbistáknak elsősorban az EP-képviselőket kellett meggyőzniük a program szükségességéről, hogy annak minden intézkedését megszavazzák a parlamentben.

A Telegraaf megkeresésére Timmermans elismerte a szerződések hitelességét, azonban azt mondta, hogy "azok megkötésében nem vett részt közvetlenül európai biztosként". A lap értékelése szerint ez nehezen hihető. 

A botrány múlt heti kirobbanása után az Európai Parlament Költségvetési és Ellenőrzési Bizottsága (CONT) azonnali vizsgálatot rendelt el a lobbipénzek kapcsán. 

"Ez a vizsgálat nem a környezetvédelmi szervezetek, hanem az Európai Biztosság ellen szól. Természetesen szabad lobbizni, de a bizonyítékok alapján úgy tűnik, hogy ez egy erősen hangszerelt "kölcsönhatás" volt a Timmermans vezette zöld bizottság és az Európai Parlament baloldali többsége között. Azt is szeretnénk tudni, hogy ez az összefonódás más témákra is vonatkozott-e, például a migrációra”

- fogalmazott Dirk Gotin, a CONT elnök-helyettese.

Piotr Serafin lengyel európai biztos "elfogadhatatlannak" nevezte a szerződéseket, melyek szerinte súlyosan sértik a hatalmi ágak szétválasztásának elvét. 

"Ez a gyakorlat aláássa a jogalkotási folyamat átláthatóságát. (...) A társjogalkotók nem lehetnek kitéve olyan nyomásnak, amelyet az Európai Bizottság finanszíroz"

 - fogalmazott a költségvetési és igazgatásügyi biztos.

A holland sajtóban csak "lobbi-botránynak" nevezett korrupciós ügy széles körű felháborodást váltott ki az országban. Ennek fő oka, hogy a "Green Deal" intézkedései a holland gazdákat érintették leghátrányosabban, elsősorban a nitrogén-oxid- és ammónia-kibocsátás csökkentése miatt. 

"Az Európai Bizottságnak semlegesen kell működnie és a tisztességes jogalkotásra kell összpontosítania. Szigorúan tilos adópénzeket felhasználni arra, hogy a hátsó ajtón keresztül befolyást gyakoroljon az európai parlamenti képviselőkre"

- mondta Malik Azmani, a holland Szabad Demokrata Néppár (VVD) európai parlamenti képviselője.

Mint ismert, Frans Timmermans 2023 végén lemondott az Európai Bizottságban betöltött posztjáról, hogy elindulhasson a holland parlamenti választásokon a baloldal miniszterelnök-jelöltjeként. A brüsszeli politikusból végül nem lett kormányfő, de a hágai parlamentbe beválasztották, jelenleg pedig a hollandiai Munkáspárt frakcióvezetője. 

Frans Timmermans 2014-2019 között az Európai Bizottság első alelnökeként a jobb szabályozásért, az intézményközi kapcsolatokért, a jogállamiságért és az európai uniós jogért volt felelős, majd az európai zöld megállapodásért vállalt felelősséget a testületben.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek