tóth gabi
Szakértők szerint óriási mulasztás történt.
Kiszivárogott Franciaország nukleáris tengeralattjáróinak járőrözési menetrendje, miután néhány tengerész megosztotta a sporttevékenységét a Strava nevű fitnesszalkalmazáson - írja a Le Monde napilap online kiadása. A portál hétfőn megjelent cikkére reagálva a francia haditengerészet azt közölte, hogy a napvilágot látott információk nem jelentenek nemzetbiztonsági kockázatot, ugyanakkor az érintettekkel szemben vizsgálatot indítottak.
A Le Monde által feltárt incidens középpontjában a Bretagne régióban található Île Longue haditengerészeti támaszpont áll. A bázist a legjobban védett katonai létesítménynek tartják az országban, a hatóságok még fényképek készítését is tiltják a környező partokról. Ennek oka, hogy a kikötő ad otthont Franciaország atomtengeralattjáró flottájának, ami központi szerepet tölt be az ország nukleáris erejében.
A francia nukleáris doktrína kimondja, hogy az Île Longue-ban állomásozó négy tengeralattjáró közül egynek mindig a tengeren kell lennie, hogy az ország képes legyen megelőző atomcsapást mérni az ellenségre egy esetleges támadás esetén. Hogy éppen melyik tengeralattjáró van bevetésen, az hétpecsétes hadititok. Ennek ellenére a Le Monde-nak sikerült azonosítani a hozzávetőleges menetrendet, méghozzá a tengerészek által megosztott online információk alapján.
A lap a Strava fitneszalkalmazás adatait elemezte, amelyen a sporttevékenységeiket oszthatják meg az emberek. A tényfeltáró cikk több mint 450 Strava-felhasználót azonosítottak az Île Longue bázison, akiknek a többsége nem használ álnevet, a profilja pedig nyilvános. A vizsgálat során sikerült azonosítani olyan felhasználókat, akiknek az aktivitása több nap után hirtelen megszakadt, majd körülbelül 50 nap után folytatódott. Ez nagy valószínűséggel egy járőröző tengeralattjárón végzett munka idejének felel meg. Ezzel a módszerrel a hírportál mind a négy nukleáris atomtengeralattjáró járőrözésének hozzávetőleges dátumát sikerült azonosítania.
Az Ile Longue bázison mintegy 2000 tengerész állomásozik folyamatosan, akiknek minden ki- és belépésnél szigorú ellenőrzésnek kell alávetniük magukat. A Le Monde információi szerint a katonáknak még a mobiltelefonjaikat is le kell adniuk szolgálatteljesítés idejére, az okosóráik viszont náluk maradhatnak. A lap értékelése szerint ezt tette lehetővé, hogy rögzítsék és közzé tegyék a bázison végzett sporttevékenységüket.
A francia haditengerészet közlése szerint "a napvilágot látott információk nem jelentenek olyan biztonsági kockázatot, amely befolyásolná az Ile Longue műveleti tevékenységét". Meg nem erősített hírek szerint ennek ellenére vizsgálatot indítottak az érintett tengerészek ellen.
A Le Monde-nak nyilatkozó szakértők szerint egyértelműen problémás helyzetről van szó, mivel a kiszivárgott információk lehetővé tehetik egy külföldi hatalom számára, hogy előre jelezze egy tengeralattjáró indulását.