KÜLFÖLD

Szerző Ripost

Létrehozva: 2024.12.03.

Újabb háború a láthatáron? Hadiállapotot hirdettek Dél-Koreában

A hadsereg minden állami intézmény felett átvette az irányítást.

Az országhoz intézett televíziós beszédében rendkívüli hadiállapotot hirdetett ki Jun Szuk Jol dél-koreai elnök kedden este. Az államfő közlése szerint a különleges jogrendre azért van szükség, mert az ellenzéki Demokrata Párt összejátszik Észak-Koreával, és lázadással meg akarja dönteni a demokratikusan megválasztott kormányt. A Reuters hírügynökség arra emlékeztetett: ez az első alkalom 1980 óta, hogy Dél-Koreában hadiállapotot vezetnek be.

Újabb háború a láthatáron? Hadiállapotot hirdettek Dél-Korában

"Hogy megvédjem a liberális Dél-Koreát az Észak-Korea kommunista erői által jelentett veszélyről, és megszabadítsam az államellenes elemektől, elrendelem a rendkívüli hadiállapotot. Ez egy elkerülhetetlen intézkedés a szabadság és az emberek biztonságának biztosítása és a nemzet stabilitásának garantálása érdekében a felforgató, államellenes elemek által gerjesztett zavargásokkal szemben"

- fogalmazott a rövid beszédében Jun Szuk Jol, aki nem részletezte, hogy a hadiállapot pontosan milyen intézkedésekkel jár. Csupán annyit mondott, hogy "a jogrend bevezetése néhány kényelmetlenséget fog okozni a jó polgárok életében”, de igyekeznek azt a minimálisra szorítani.

A dél-koreai alkotmány értelmében a polgári hatóságok jogköreit hadiállapot alatt a hadsereg veszi át, miközben a polgári jogok egy része felfüggesztésre kerül. A most kihirdetett hadiállapot elméletileg ideiglenes, de a gyakorlatban bármeddig eltarthat.

Az elnöki bejelentést követően a védelmi miniszter tanácskozásra hívta a hadsereg vezérkarát, majd elrendelte a fegyveres erők legmagasabb szintű készültségét. Koreai sajtóértesülések szerint a hadsereg kedd éjfélre lényegében minden állami intézmény felett átvette a "hatalmat", és azonnal betiltott minden politikai tevékenységet, köztük a tüntetéseket, a pártok működését és a nemzetgyűléssel munkáját. Emellett a hadsereg parancsnoka elrendelte az összes sajtótermék felügyeletét, és 48 órát adott a hónapok óta sztrájkoló orvosoknak, hogy visszatérjenek a munkába.

A parlamentben relatív többségben lévő, legnagyobb ellenzéki erő, a Demokratikus Összefogás Párt alkotmányellenesnek nevezte az hadiállapot bevezetését. Az államfő pártjának, a Polgári Erő Pártjának vezetője pedig arról adott  tájékoztatást, hogy hibásnak tartja a döntést, és hosszú távon semmi kép sem támogatja a rendkívüli állapotot.

A két legnagyobb politikai erő állásfoglalása kapcsán fontos elmondani, hogy törvények értelmében a hadiállapotot meg kell szüntetni, ha a képviselők többsége azt megszavazza. Hogy erre mikor kerülhet sor, azt nem tudni.


Az eseményekre reagálva Joe Biden amerikai elnök hivatala kiadott egy közleményt, amiben azért írják, hogy felvették a kapcsolatot a dél-koreai kormánnyal, és figyelemmel kísérik az eseményeket. Az amerikai hadseregnek közel 30 ezer katonája állomásozik a távol-keleti országban, elsősorban az észak-koreai fenyegetés miatt.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek