tóth gabi
A közösségi médiaóriás így elégítené ki egyre növekvő energiafogyasztását.
A Facebook anyacége (Meta) szerdán bejelentette, hogy legkésőbb a következő évtized elejére egy saját építésű atomerőművet kívánnak üzembe helyezni, hogy azzal elégítsék ki a vállalat által fejlesztett mesterséges intelligencia energiaigényét - írja a The Telegraph brit napilap online kiadása.
Közleményében a Meta azt írja, hogy a mesterséges intelligencia üzletágának a jövőben több millió folyamatosan működő szerverre lesz szüksége, ami megnövekedett energiaigénnyel jár. Ennek kielégítésére pedig nyílt közbeszerzést írnak ki egy atomerőmű építésre. Az ambiciózus tervekhez a Meta tapasztalt partnereket és fejlesztőket keres, akik képesek az atomerőművek építését és engedélyezését előmozdítani.
- közölte a Meta. A vállalat egy legalább 1, legfeljebb 4 gigawatt teljesítményű nukleáris erőművet kíván megépíteni a 2030-es évek elejére. Összehasonlításképp: a paksi atomerőmű kapacitása 2 gigawatt.
A Facebook anyacége külön kihangsúlyozta, hogy nem ragaszkodik a helyhez kötött nagy reaktorokhoz, a kisebb moduláris reaktorok (SMR) egyaránt szóba jöhetnek. A cég 2025 februárjáig várják azon fejlesztők beadványait, akik részt kívánnak venni a közös munkában.
Szakértők szerint az elképzelés megvalósítása nem lesz akadályoktól mentes. Az atomerőművek építése ugyanis nemcsak rendkívül tőkeigényes, hanem szigorú szabályozási követelmények is vonatkoznak rá, amelyek megnehezíthetik az erőművek befejezését. Kérdéses továbbá az urán és más, a reaktorok működéséhez nélkülözhetetlen fontos erőforrások rendelkezésre állása is.
A Meta bejelentése kapcsán fontos elmondani, hogy mesterséges intelligencia - mint iparág - rendkívül energiaigényes. Ennek oka, hogy hatalmas mennyiségű adatot és számítási teljesítményt igényelnek a tanuláshoz és a teljesítményük javításához. Egyes számítások szerint a mesterséges intelligencia 2025-re a globális villamosenergia-fogyasztás 10 százalékát is kiteheti.
A Massachusetts Amherst Egyetem kutatóinak egy 2019-es tanulmánya megállapította, hogy egyetlen mesterséges intelligencia-modell természetes nyelvi feldolgozására való kiképzése annyi szén-dioxidot bocsát ki, mint amennyi öt autó a teljes élettartama alatt.