kulcsár edina
A januárban felálló új amerikai adminisztráció tagjait egyszerre vették célba.
Az elmúlt napokban Donald Trump szinte valamennyi miniszterjelöltje halálos bombafenyegetést kapott - írja a Szövetségi Nyomozóiroda (FBI) közleményére hivatkozva a Politico. A megválasztott amerikai elnök szóvivője szerint a fenyegetések célja a rendőrség kivezénylése volt az érintettek otthonaihoz.
- fogalmazott Karoline Leavitt, Trump szóvivője, anélkül, hogy részletezte volna, kik voltak a fenyegetések célpontjai.
Az érintettek közül elsőként Elise Stefanik, Trump ENSZ-nagykövetjelöltje jelezte, hogy a New York-i családi házát bombafenyegetés érte. A politikus irodája azt közölte, hogy Stefanik akkor értesült a fenyegetésről, amikor a férjével Washingtonból New Yorkba utazott hálaadás napjára.
A New York-i rendőrség később azt közölte, hogy Trump kereskedelmi miniszterjelöltjét, Howard Lutnickot is megfenyegették. A Környezetvédelmi Minisztérium vezetésére felkért Lee Zeldin is megerősítette, hogy bombafenyegetés célpontjává vált a családi háza. A politikus hozzátette, hogy a fenyegetés mellé palesztinbarát és Izrael-ellenes üzeneteket is kapott .
Rendőrségi forrásokra hivatkozva a Fox News arról számolt be, hogy a CIA igazgatójának jelölt John Ratcliffe, és Pete Hegseth védelmi miniszterjelölt is bombafenyegetés célpontjává vált.
A belügyminisztérium három magas rangú tisztségviselője később azt mondta a NBC News-nak, hogy a fenyegetések nem voltak hitelesek, és a megcélzott személyek otthonaiban nem találtak robbanószerkezeteket vagy más fizikai veszélyt.
Szakértők szerint a Trump-jelölteket ért fenyegetések úgynevezett "swatting" esetek voltak. Ennek során egy rosszakaró bejelent egy rendkívül súlyos, ám fiktív bűncselekményt, melyek hatására a rendőrség nagy erőkkel vonul ki az állítólagos bűnelkövető címéhez. A bejelentők célja, hogy a rendőrök elveszítsék a hidegvérüket, és agyonlőjék az ártatlan "elkövetőt". Hogy minél nagyobb felhajtást okozzanak, a bejelentők általában gyilkosságról, fegyveres erőszakról, vagy túszdrámáról számolnak be. Egyes amerikai tagállamokban a "swatting" a terrorizmus egy fajtájának minősül és börtönbüntetés jár érte.