tóth gabi
Az amerikai igazságszolgáltatás egyik legmegosztóbb ügyében született ítélet.
Egy manhattani esküdtszék felmentette a gondatlanságból elkövetett emberölés vádja alól Daniel Penny volt amerikai tengerészgyalogost, aki a nyakánál szorítva ártalmatlanított egy kábítószer hatása alatt fenyegetőző hajléktalan férfit a New York-i metróban. A Jordan Neely nevű áldozat később belehalt a fojtófogás okozta fulladásba. A hétfőn lezárult bírósági eljárás az utóbbi évek egyik legnagyobb horderejű ügye volt az Egyesült Államokban, kiemelt köz- és médiafigyelem kísérte.
Az tragédiával végződött incidens tavaly május elsején történt a New York-i metró F jelzésű vonalán. A 24 éves Daniel Penny épp munkába ment, amikor az egyik belvárosi megállónál felszállt a szerelvényre a 30 éves, afroamerikai Jordan Neely. A mentálisan zavart, évek óta hajléktalanként élő férfi fel-alá járkált, ordítozott, és többeket halálosan megfenyegetett, miközben többször kijelentette, hogy nem érdekli, ha börtönbe kerül.
Mielőtt Neely bárkit megtámadott volna fizikailag, Penny hátulról lefogta, és 2 perc 55 másodpercig szorította a karját a nyakára. Az esetet több utas végig videózta, ketten pedig segítettek a tengerészgyalogosnak lefogni az őrjöngő hajléktalant. Amikor Neely teste elernyedt, Penny riasztotta a mentőket és a rendőrséget, akik a következő állomáson nagy erőkkel vártak rá. Az eszméletlen hajléktalant kórházba szállítottak, de később belehalt a sérüléseibe.
Az első rendőrségi kihallgatásán Penny azt mondta, hogy kötelességének érezte, hogy közbelépjen, amikor Neely fenyegetni kezdte az utasokat a manhattani metrón.
- fogalmazott akkor a tengerészgyalogos.
Miután az orvosszakértő azt állapította meg, hogy Nelly halálát a fojtófogás miatt kialakult fulladás okozta, a manhattani ügyész másodfokú emberölés vádjával vádat emelt Penny ellen. A volt tengerészgyalogos ügyvédei azt mondták, ügyfelük önvédelemből cselekedett, féltette saját biztonságát, és csak azért lépett közbe, „hogy megvédje magát és a New York-i polgártársait”.
A tavaly kezdődött bírósági eljárást óriási közérdeklődés és médiafigyelem kísérte. Ennek egyik fő oka, hogy sokan faji kérdésként kezelték ügyet, mivel az elkövető fehér, míg az áldozat fekete volt. Az ügy kapcsán szó szerint kettészakadt az amerikai társadalom: az emberek fele "hős védelmezőként" tekint a tengerészgyalogosra, míg a másik oldal "rasszista gyilkosnak" tartja.
A tárgyalás során több mint 40 tanút hallgattak meg, főként a metróban jelen lévő utasokat, de több orvosszakértőt véleményét is kikérték. A hét nőből és öt férfiból álló esküdteket a bíró arra utasította, hogy döntsék el, hogy Penny tettei okozták-e Neely halálát, és ha igen, vajon meggondolatlanul és indokolatlan módon járt-e el.
Az ítélethirdetés után tüntetések robbantak ki New York utcáin, és több amerikai nagyvárosban. A demonstrálók szerint igazságtalan döntés született, és Pennynek börtönben a helye.
J.D. Vance megválasztott amerikai alelnök azt írta a közösségi oldalán az ítéletre reagálva, hogy „igazságtétel történt ebben az ügyben. Botrány volt, amiért Penny ellen valaha is vádat emeltek.”
Eric Adams, New York demokrata párti afroamerikai polgármestere a hónap elején azt mondta, hogy Penny „azt tette, amit amit a városnak kellett volna tenni, amikor a tettével megvédett másokat".