tóth gabi
"A Vasari-folyosó mitikus hely a nyugati világ számára."
Közel egy évtizedig tartó felújítás után pénteken átadták a nagyközönségnek a 16. században épült titokzatos Vasari-folyosót Firenzében - jelentette a helyi sajtó. A közel 2 kilométer hosszú átjáró az egykor a Medici-család lakóhelyéül szolgáló Pitti-palotát és a Palazzo Vecchiót köti össze az Uffizi múzeum termein keresztül.
A Vasari-folyosó megépítésére 1565-ben adott megbízást Firenze hercege, I. Cosimo de' Medici Giorgio. A mindössze 5 hónap alatt elkészült átjáró azt a célt szolgálta, hogy a Medici-család tagjai biztonságosan és észrevétlenül tudjanak közlekedni a rezidenciájuk (Pitti-palota) és a munkahelyük (Uffizi galéria) között. Legendák szerint a gazdag család tagjai arra is használták a folyosót, hogy megfigyeljék az utca hangulatát, sőt onnan bizonyos házakba is betekinthettek. A folyosó elhalad a Santa Felicità-templom homlokzata előtt is, a benti karzat magasságában. Itt korábban a folyosóról a templomba nyílt egy erkély, amelyről a hercegi család anélkül vehetett részt az egyházi szertartásokon, hogy találkoznia kellett volna az alattvalókkal.
Az Arno folyó feletti Ponte Vecchión is áthaladó folyosó az elmúlt 500 évben nem volt látogatható. Ennek módosításáról 2016-ban döntött a firenzei önkormányzat. A pénteki nyitást megelőző 8 évben a folyosó teljes körű felújításon esett át, ami 11,5 millió euróba, azaz átszámítva 4,5 milliárd forintba került. Ennek keretében vészkijáratokat alakítottak ki, új világítást, légkondicionáló berendezést és biztonsági kamerákat is beszereltek.
Noha a folyosó korábban körülbelül 1100 műalkotásnak adott otthont, a falak jelenleg teljesen csupaszok, amivel az 1500-as évek eredeti hangulatát próbálják felidézni.
– fogalmazott a folyosó átadóünnepségén Simone Verde, az Uffizi igazgatója.
A Vasari-folyosó kapcsán érdemes elmondani, hogy a Ponte Vecchión átívelő szakaszán az ablakokat 1939-ben, Adolf Hitler látogatáskor panorámaablakokra cserélték Benito Mussolini parancsára, hogy a náci diktátor azokból élvezhesse a kilátást az Arno-parti Firenzére.
Szintén érdekes, 1993. május 26-án jelentősen megrongálódott a folyosó egy része, amikor a szicíliai Cosa Nostra egy ott parkoló autóban bombát robbantott. A merényletben öten haltak meg, csaknem ötvenen megsebesültek, és a folyosó itteni szakaszán több műalkotás megsemmisült.